A félig tréfás jótanács a legújabb kutatás szerint a gyakorlatban is igaz, mert az eredmények szerint kézzelfogható mentális és fizikai előnyök származnak abból, ha valaki jelentős mértékben ritkítja a szokásos napi hazugságokat .
Az Amerikai Pszichológus Társaság orlandói konferenciáján közzétett tanulmány hoz 110 alany felét arra kérték, hogy 10 hétig hagyjanak fel a súlyos és a kegyes hazugságokkal egyaránt. A másik fele, a kontrollcsoport, változatlanul folytatta megszokott életét. Amikor a hazugságmentes csoport tagjai három kegyes hazugsággal kevesebbet mondtak a szokásoshoz képest, kevesebb fejfájásról, torokfájásról, feszültségről, szorongásról és egyéb panaszokról számoltak be, mint a kontrollcsoport tagjai.
A kutatást vezető Anita Kelly pszichológus professzor elmondta, az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy a hazugság kerülése a jobb egészségi állapottal áll összefüggésben. A korábbi kutatások szerint az amerikaiak átlagosan 11 hazugságot mondanak hetente, a kegyes hazugságokat, hamis dicséreteket és a súlyosabb eseteket is beleértve. A mentális és fizikai előnyökön kívül a kevesebbet hazudó résztvevők arról is beszámoltak, hogy az őszinteség hatására személyes kapcsolataik is javultak, továbbá társas érintkezéseik is simábban zajlottak.
Érdekes módon a tízhetes kísérlet végére néhány résztvevő ügyes taktikákat fejlesztett ki a hazugság elkerülésére. Néhányan rájöttek, hogy túlzás nélkül is elmesélhetik teljesítményeiket, mások pedig a zavarba ejtő kérdésekre kérdéssel válaszoltak, ami eltereli a kérdező figyelmét. A késésre sem próbáltak hamis indokokat kitalálni.