Pozitív hősként tünteti fel a dadogókat egy új film, A király beszéde, mely a beszédzavarral küzdő VI. György brit uralkodóról és az őt segítő beszédterapeutáról, Lionel Logue-ról szól. A filmet igen nagyra értékelik a kritikusok, a szakemberek pedig azért tartják különösen fontosnak, mert azt mutatja be, milyen jól kezelhető a dadogás, illetve, hogy a beszédhibás emberek is lehetnek sikeresek.
"Az egész szakma lelkesedéssel fogadta ezt a filmet, mert ez az egyik olyan hollywoodi produkció, mely pozitívan áll a dadogás témájához" - mondta Glen Tellis professzor, a Misericordia Egyetem beszédpatológiai programjának vezetője. "Ugyanakkor beszédterápiás módszereket is bemutat, ami szintén ritkaság."
"A humor, a tanácsadás és a megerősítések fontos szerepet játszhatnak a dadogás terápiájában, és a filmben ezt is láthatjuk" - tette hozzá dr. Tellis.
VI. György brit uralkodó (a jelenlegi királynő, II. Erzsébet édesapja) rettegett a nyilvános beszédektől a dadogása miatt. Egy rosszul sikerült beszéd után fordult az ausztrál beszédterapeutához, Lionel Logue-hoz, aki külöböző módszerekkel, légzőgyakorlatokkal, nyelvtörőkkel és pozitív megerősítésekkel "kezelte" a királyt. Két év alatt elérték, hogy VI. György dadogás nélkül tudta elmondani a beszédeit. Logue és a király közel húsz évig dolgoztak együtt.
A film főszereplője Colin Firth, akit ezért a szerepért Golden Globe-díjra jelöltek, és a szakértők szerint az Oscar-díjra is esélyes. Logue-ot Geoffrey Rush alakítja.