Rose Cooper és a Wales-i Egyetem munkatársai a manukaméz három baktériumfajtával szembeni hatását vizsgálták, melyek gyakran okoznak sebfertőzést: Pseudomonas aeruginosa, alfa-hemolizáló Streptococcus , és Meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA). Megállapították, hogy a méz gátolja a baktériumok szaporodását, ami a szert igazán vonzó opcióvá teheti a rezisztens fertőzések kezelésében.
Régóta ismert a méz antimikrobiális hatása - méztartalmú szereket már az ókori civilizációk is alkalmaztak a sebek kezelésében. A manuka egy új-zélandi fa, melynek nektárjából a méhek készítenek mézet, melyet szerte a világon használnak. Ennek ellenére a szer pontos hatásmechanizmusa nem ismert. Cooper professzor munkacsoportja a manuka baktériumokra kifejtett méz molekuláris szintű hatásmódjára koncentrált. Megállapították, hogy a manukaméz gátolja a baktériumok szövetekhez való kitapadását, továbbá megakadályozza, hogy a baktériumok az antibiotikumokkal szemben védő hatású biofilmet hozzanak létre. A mézzel való kezelés hatására az MRSÁ-k érzékennyé váltak olyan antibiotikumokkal szemben, mint az oxacillin.
A vizsgálat következtében megnőhet a manukaméz klinikai jelentősége, ami különösen fontos lehet korunkban, amikor az antibiotikus rezisztencia egyre növekvő tendenciát mutat - ráadásul a kutatók szerint mézre való rezisztencia nem alakul ki. A módszer a jövőben egy olcsó lehetőséget nyújthat az antibiotikumok hatásfokának növelésére.