A HHMI egyik kutatója, Stephen Elledge külön nyilatkozatban beszélt a Virscan előnyeiről: hagyományos esetben egy orvosnak meg kell tippelnie, hogy milyen vírusról lehet szó egy fertőzés során és arra a vírusfajtára kell egy tesztet kérnie a laborokban.
A hagyományos vértesztekkel egy időben csak egyféle patogénre lehet vizsgálni – ez egy bizonytalan helyzetben sok találgatást, sok tesztet, sok mintát és sok időt is vesz igénybe. Ezzel szemben a Virscannel szimultán tudunk keresni ezernyi különböző vírustörzsre, amelyek egy szervezetben előfordultak vagy még mindig lappanganak benne.
A kutatók több mint 500 emberen tesztelték a Virscant különböző országokból (Peruból, az USA-ból, dél-afrikai területekről, illetve Thaiföldről), ehhez a teszthez pedig peptideket , vírusokból származó rövid fehérjetöredékeket használtak.
Az eredmények arról tanúskodtak, hogy az önkéntesek életük során átlagosan 10 vírusfajtával találkoztak és míg ezek típusai természetesen függtek életkortól, földrajzi helyzettől és a HIV-fertőzöttségtől is, a kutatók tudtak azonosítani olyan peptideket, amelyek a legtöbb emberben megtalálhatóak. Az így kialakuló minták révén jobb képet tudtak kialakítani az emberi immunrendszer működéséről.
A Virscan révén azt is jobban lehet majd vizsgálni, hogy egy vírusfertőzés, illetve annak fejlődése vagy komplikációi milyen hatással vannak az emberi szervezetre: a HHMI laborjaiban ugyanis már találtak kapcsolatot az Epstein-Barr vírus és bizonyos ráktípusok között. Elledge szerint egy vírusfertőzés jelentős nyomot hagyhat immunrendszerünkön, az újfajta vérminta-vizsgáló rendszer pedig segíthet ezen nyomokat és ezek hatásait jobban megérteni, előrejelezni és akár elkerülni is.
Forrás: www.iflscience.com