A Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján novemberben az orvosok rosszindulatú csontdaganat (Ewing-szarkóma) miatt eltávolították egy 31 éves nőbeteg medencecsontját, a helyére pedig egy, kimondottan a számára gyártott, speciális medenceimplantátumot ültettek be – számolt be róla a Semmelweis Egyetem híroldala.
Ez volt az első, ilyen jellegű végtagmegtartó medenceműtét itthon, aminek azért is van nagy jelentősége, mert Hollandiában, Németországban és Angliában is csak néhány hasonló beavatkozást végeznek évente. Az eljárást egyedi méltányossággal a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) támogatta.
Remekül sikerült a hatórás műtét
„Nagyon bonyolult folyamatról van szó, a műtét pontos megtervezése, a beteg felkészítése, az implantátum legyártása több hónapot vett igénybe. Az operációt röntgen-, CT- és MR-felvétel, szövettani mintavétel, onkoteam, a beteg teljes kivizsgálása, előzetes kemoterápia és sugárkezelés előzte meg” – idézte a Semmelweis Egyetem híroldala dr. Perlaky Tamást, az Ortopédiai Klinika egyetemi tanársegédjét.
Az operáció célja az volt, hogy az implantátum a megfelelő helyre kerüljön, emellett a beteg használni is tudja azt: képes legyen menni, sétálni, adott esetben kirándulni – tette hozzá a szakember. A sikeres beavatkozás után pár héttel a beteg hazamehetett, majd megkezdődött a rehabilitációja és az utókezelése.