Míg korábban csak a fejlődő országok piacát jellemezték a hamis és lejárt szavatosságú gyógyszerek, az internetes kereskedelem révén már bárhol felbukkanhatnak. Ezért az amerikai Notre Dame és Hamline egyetemek kutatói kifejlesztettek egy rendkívül olcsón és egyszerűen előállítható tesztcsíkot, mellyel kiszűrhetőek ezek a gyanús szerek - írja az Origo .
A gyógyszerhamisításnak leginkább azokat a fejlődő országok a célpontjai, amelyeknek a szerek minőségét vizsgáló berendezésre sincs forrásuk, ezért az eddig használt, 30 ezer dolláros berendezés helyett egy 1 dollárba kerülő papírkártyát fejlesztettek ki a szakemberek. Ez ráadásul nem csak olcsó, de rendkívül egyszerűen használható is a gyógyszerek minőségének ellenőrzésére - állítják a szakemberek.
Az internetes kereskedelemnek köszönhetően az olcsó, gagyi gyógyszerek már a világ minden pontjára eljutnak, ezek egy része jó esetben egyszerűen hatástalan, de több közülük egyenesen káros is. A gyógyszerhamisítók olykor mérgező nehézfémeket tartalmazó színezőanyagokat adnak a tablettáikhoz, hogy a termék jobban hasonlítson az eredetire. Ezért a Hamline Egyetemen egy másik projekt keretében egy relatíve olcsó, hordozható optikai műszert – röntgensugaras fluoreszcencia-spektroszkópot – is kifejlesztenek a nehézfém-szennyezés helyszíni kimutatására.
A minőségromlást azonban nem könnyű kimutatni, mert a vizsgálók nem tudják előre, milyen oda nem való vegyi anyagokat vagy bomlástermékeket kell keresniük. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy nyomnyi mennyiségben még a romlott vagy hamisított gyógyszerek is tartalmazhatják az előírt hatóanyagot, ezért a hatóanyag jelenlétének puszta kimutatásával a manipulációkat nem lehet kizárni.
A tesztcsíkkal azonban - úgy tűnik - sikerült áthidalni ezeket a problémákat, sikerrel alkalmazták két olyan antibiotikum esetében is, amelyek szerepeltek az Egészségügyi Világszervezet által alapvető fontosságúnak minősített hatóanyagok listáján.
Forrás: Origo