A zöld hályog (glaukoma) súlyos szembetegség, millióknak okoz vakságot szerte a világon, így komoly felfedezésnek számít, hogy egyszerű diétával is vissza lehet fogni. A glaukóma általában akkor alakul ki, ha a folyadék mennyisége felszaporodik a szem elülső részében, s az emiatt növekvő nyomás károsítja a látóideget, ami a látás elvesztéséhez vezethet.
„Azt találtuk, hogy azoknál, akik a legtöbb zöld leveles zöldséget (többek között káposztafélék, saláták, spenót, sóska) fogyasztják, 20-30 százalékkal alacsonyabb a glaukóma kockázata” – mondta Jae Kang, a kutatás vezetője, a Harvard Egyetem női kórházának docense. Az ok-okoztai összefüggést, hogy a zöldségek fogyasztása miért és miként hat a betegség ellen, még nem sikerült tisztázni, de a gyakorlati tapasztalatok igen bíztatóak.
A kutatók a résztvevőket öt csoportba osztották, a rendszeresen fogyasztott zöld leveles zöldség mennyiségétől függően. Azok, akik a legtöbb fogyasztották, naponta átlagosan másfélszer ettek ilyen ételt, és az elfogyasztott mennyiség 1,5 csészényi volt. A legkisebb figyelembe vett fogyasztásnak az számított, ha valaki háromnaponta evett ilyen zöldséget.
„Úgy gondoljuk, hogy a glaukóma akadályozza a vér áramlását a látóideghez. A látóideget ellátó véráram szabályozásának fontos tényezője a nitrogénoxid. A zöld leveles zöldségek pedig nitrátokat tartalmaznak, amelyek előfutárai a nitrogénoxidnak. Amikor nagyobb mennyiségű zöld leveles zöldséget fogyasztunk, megnő a nitrogénoxid szintje a szervezetben” – állítja Jae Kang.
Mivel a leveles zöldségek fogyasztásának nincs kockázata, ez mindenképpen ajánlható a kutatók szerint. A nitrogénoxid glaukomára gyakorolt hatásának felderítésére azonban még további kutatások szükségesek. A kutatás eredményeit a JAMA Ophthalmology szemészeti szakfolyóirat internetes változatában tették közzé.
Forrás: U.S. National Library of Medicine