A rendszeres fogászati szűrés, a fogmosás és az egészséges száj az élettartamunkat is megnövelheti, és számos betegség, köztük az anémia és a szívbetegség korai diagnózisához, kezeléséhez és megelőzéséhez is vezethet. Egyre több bizonyíték utal a népesség felét érintő fogínybetegség és egy tucat más betegség összefüggésére. A kutatások azt is kimutatták, hogy e rendellenesség kezelése sok betegség javulását hozhatja.
Damien Walmsley professzor, a Brit Fogászati Szövetség tanácsadója szerint a jó hír az, hogy a fogínybetegség az esetek többségében kezelhető, sőt ami még fontosabb, megelőzhető. Az alábbiakban sorra vesszük, hogyan lehet a megfelelő szájápolással, vagyis a napi kétszeri fogmosással, a cukros ételek és italok korlátozásával, a dohányzás kerülésével és a kétévente elvégzett fogászati szűréssel javítani általános egészségi állapotunkat.
Szívbetegség és agyérgörcs (Stroke)
A fogínybetegség általában az ételmaradékokból és baktériumokból álló lepedék képződésével kezdődik, ami a fogíny irritációjához, vérzéshez és fogínygyulladáshoz vezethet. A New York-i Állami Egyetem kutatói kimutatták, hogy a periodontális betegség lepedékeltávolítással, gyökértisztítással és antibiotikumos zselével történő kezelése jelentősen csökkenti a C reaktív protein (CRP) és a fibrinogén szintjét, amelyek a szívbetegség megnövekedett kockázatával állnak összefüggésben. A kutatók úgy vélik, hogy a fog körüli baktériumok a véráramba kerülve eljutnak a főbb szervekhez és ott új fertőzéseket okoznak. Az is lehetséges, hogy a fogínybetegséget okozó baktériumok az artériák elzáródásának sebességét is megnövelhetik. Az agyérgörccsel kapcsolatban hasonló kockázat áll fenn. Egy 9 ezer felnőttet 15 évig vizsgáló kutatás azt mutatta, hogy a periodontális betegséggel leginkább összefüggő organizmus, a P. gingivalis ellenanyagával rendelkező nőkben kétszer magasabb a stroke kialakulásának kockázata.
Magas vérnyomás
Az Athéni Egyetem kardiológusai azt állítják, hogy összefüggés mutatható ki a krónikus periodontitisz és a megemelkedett vérnyomás, illetve a magas vérnyomás között.
Tüdőbetegség
A kutatások a szájegészség és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) között is összefüggést mutatnak. Az Amerikai Periodontológus Társaság szerint a szájban lévő és egyéb baktériumok a tüdőbe jutva gyakori fertőzéseket okoznak a COPD -ben szenvedő betegekben.
Cukorbetegség
A cukorbetegekben háromszor nagyobb a fogínybetegség előfordulása. Az USA Országos Diabétesz és Vesebetegség Intézete összefüggést mutatott ki a periodontális betegség súlyossága és a cukorbetegek halálozása között. A Newcastle-i Egyetem kutatói pedig kettős hatást mutattak ki: eredményeik szerint a diabétesz növeli a periodontitisz kockázatát, a periodontális gyulladás pedig rontja a vércukor-szabályozást.
Koraszülés
Az Alabamai Egyetem kutatói kimutatták, hogy a fogínyfertőzések növelik a prosztaglandin és más, a szülést beindító vegyületek szintjét. A kutatóknak közel 84 százalékkal sikerült csökkenteniük a koraszülés kockázatát azokban a nőkben, akik a 35. hét előtt lepedékeltávolításon és gyökértisztításon estek át.
Csontritkulás
Periodontitisz esetén a csont, amelyben a fog gyökerezik, károsodik, ami a foghoz kapcsolódó lágyszövet vesztésével együtt gyakran vezet a fog elvesztéséhez a felnőttekben. A kutatók úgy vélik, hogy egyes betegekben a fogínybetegség a csontritkulás korai előjele lehet.
Korai halálozás
Egy országos, 11 ezer harminc éven felüli felnőtt adatai alapján készült amerikai vizsgálat szerint a súlyos fogínybetegségben szenvedőkre a bármilyen eredetű halálozás kétszer magasabb kockázata leselkedik 64 éves koruk előtt, mint a betegségben nem szenvedő emberekre.