Életet menthet a rákvér

Az orvosi higiénia fejlődése számos páciens életét mentették már a fertőzéstől. Most pedig úgy néz ki, hogy biztonságunk egy meglepő helyről származik: az atlanti tőfarkúrák világoskék véréből.

A sisak alakú lény egyedi módon védi magát a fertőzésektől: amikor szervezetébe baktériumok kerülnek, a vérében lévő, réztartalmuk miatt kék színű úgynevezett amebocyte sejtek azonosítják a betolakodót és megdermednek körülötte, így buborékba vonják és megakadályozzák további terjedését és szaporodását.

Évente mintegy 600 ezer rákot fognak a tavaszi időszakban, hogy vérük mintegy 30 százalékát amerikai és ázsiai szaklaborokba továbbíthassák: egy liter rákvér mintegy 16 ezer dollárba kerül, az ágazatot évi 50 millió dolláros nagyságrendűre tippelik.

Az 1970-es évek óta létező, az említett rák vérén alapuló fertőzési teszt komolyságát mi sem illusztrálja jobban, hogy az amerikai gyógyszer-engedélyeztetési hivatal, az FDA (Food and Drug Administration) az összes intravénás készítményt, illetve minden olyan orvosi felszerelést - tűktől kezdve orvosi implantátumokon keresztül a pacemakerekig -, amely kapcsolatba kerül az emberi testtel, először a rák vérével teszteli. Hogy a rendszer érzékenységét érzékeltessük: az úgynevezett LAL-teszt (limulus amebocyte lysate) egy homokszem méretű biológiai veszélyt képes izolálni egy úszómedence méretű területen.

A LAL-teszt hordozható, 5 százalékos véroldatot tartalmazó tesztelő kitekben is alkalmazható: többek között az International Space Station fedélzetén is. A teszt segítségével azt vizsgálják: találhatóak-e bizonyos baktériumok az űrállomás felületein, illetve miként képes az emberi faj a lehető legjobb életminőségben élni a Földön kívül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Természetesen a rákvér főként a Földön kerül hasznosításra: japán tudósok gombás fertőzéseket tesztelnek vele, illetve olyan vírus- és rákellenes kezeléseken dolgoznak, amelyek az amebocyte sejtekhez hasonlóan azonosítják és izolálják a fertőző részecskéket.

Atlanti tőrfarkú rák (Limulus polyphemus) Kép: Wikipédia

A kutatók azonban azon dolgoznak, hogy olyan hasonló mechanizmusokat is piacra dobhassanak, amelyek nem igénylik az atlanti tőfarkúrákok vérét. Az állatokból ugyanis egyre kevesebb van: a legnagyobb, Delaware-öböl környékén élő rákpopuláció mennyisége az elmúlt 15 évben kritikusan lecsökkent, a becslések szerint 75 és 90 százalék közötti értékkel, emellett a véradó rákok 10-30 százaléka elpusztul a vérvétel közben. Egy tanulmány arra is rámutat, hogy a vérvételt követően számos rák képtelen a szaporodásra, ez pedig egyre jobban veszélyezteti a rákok túlélését.

Az alternatív megoldások között található olyan chip, amely fertőző anyagok környezetében riasztójelzést ad, hasonló és olcsóbb megoldást ad a Wisconsin-Madison Egyetem folyadékkristályos megoldása a híradások szerint. Az FDA által elfogadott, működőképes teszt szintjére azonban egyik fejlesztés sem jutott még el. A kutatók egyre sürgősebben próbálnak megoldást találni: míg a rákvér elengedhetetlen az egészségipar számára, az állatok nem halhatnak ki mindeközben. Az olyan megoldások, mint a rákok hűvösebb környezetben való tárolása és az élőhelyüktől való rövidebb távollét, csak átmenetileg segíthetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra