Béres József a magyar orvostudomány nagyjai között
Dr. Béres József küzdelmes, de gazdag élete során számtalanszor szállt szembe a meg nem értéssel, irigységgel, szakmai féltékenységgel, s tette ezt azért, mert küldetése volt: az emberi élet védelme. Cseppjeinek segítségével százezrek nyerték vissza egészségüket.
Február elején a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban a magyar orvostudomány nagyjainak szobrai között elhelyezték Dr. Béres Józsefnek, a Béres Csepp megalkotójának mellszobrát. A szoboravató ünnepségen a kutató egykori barátja, Búza Barna szobrászművész által készített alkotást Dr. Kapronczy Károly az Orvostörténeti Múzeum címzetes főigazgatója avatta fel. Az igazgató úr beszédében elmondta: "Nagy öröm számunkra, hogy a két éve elhunyt Dr. Béres Józsefnek ezzel a szoborral emléket állíthatunk, hiszen tudományos munkássága, elhivatottsága, önzetlen segíteni akarása, küzdelmes élete miatt már életében közmegbecsülés és tisztelet övezte hazánkban és az egész világon."
A fia vette át a stafétabotot
A szoboravatáson részt vett a feltaláló fia Dr. Béres József a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke is, aki a következő mondatokkal méltatta a Béres Csepp feltalálóját: "Édesapám 1972-re, hosszú, és következetes kutatómunka eredményeként alkotta meg a később róla elnevezett cseppeket, amellyel hitvallásának megfelelően sok-sok embertársa gyógyulását, egészségének visszaszerzését segíthette. A Béres Cseppet megalapozó tudományos eredményei az 1960-70-es években korát jóval megelőzték és újszerű meglátásait az akkori hivatalos tudomány elutasított, munkáját gátolta. Az idő azonban őt igazolta, készítménye elismert gyógyszerré lett, és 2002-ben, a Béres Csepp megalkotásának 30. évében pedig, az emberek egészségének védelmében kifejtett munkásságáért a legrangosabb hazai tudományos elismeréssel, a Széchenyi-díjjal tűntették ki. A szoboravató életművének újabb méltó elismerése."
Egy gazdag életút
Később kertészetet tanul a Duna-Tiszaközi Mezőgazdasági Kamara Kertmunkásképző Iskolájában Kecskeméten, és szakkertészként végez.
1941-ben bevonul katonának, és szolgálati ideje alatt középiskolai levelező tanulmányokat kezd a kassai II. Rákóczi Ferenc Premontrei Gimnáziumban, de 1943-ban frontszolgálatra kerül a Kárpáton túli területekre, így tanulmányai félbeszakadnak. A frontszolgálatról hazatérve 1947-ben házasságot köt Papp Katalin tanítónővel.
1948-ban a nyíregyházi Kossuth Lajos Evangélikus Gimnáziumban befejezi gimnáziumi tanulmányait, és szövetkezeti ügyvezetőként helyezkedik el Záhonyban, majd építőipari munkás Nyírmadán. 1954-1963 között laboratóriumvezető az Állami Mezőgazdasági Gépállomás kisvárdai laboratóriumában. Közben elkezdi egyetemi tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán, ahol agrármérnöki diplomát szerez. 1964-től 1989-ig A Nyírségi Mezőgazdasági Kísérleti Intézet tudományos munkatársa, az intézet Tudományos Tanácsának tagja.
Tanulmányait tovább folytatja és 1968-ban doktori vizsgát tesz általános élettanból és agrobiokémiából. 1955-1972 között talajtani, analitikai, talajgenetikai, térképszerkesztési, üzemtani, kórélettani, környezetvédelmi, kemizálási, tápanyag-gazdálkodási tanfolyamokat végez. A 70-es évek elején másodállásban a Kisvárdai Járási Kórház laboratóriumában dolgozik. 1972 megalkotja humángyógyászati készítményét, a későbbi Béres cseppet, majd 1975-ben a kuruzslás vádjával bűnvádi eljárás indul ellene, de az élet őt igazolja, és 1978-ban kereskedelmi forgalomba kerül a Béres csepp. 1987-ban bemutatják róla és munkásságáról forgatott "Az utolsó szó jogán" című dokumentumfilmet.
1989-ben megalakul a Béres Részvénytársaság, melynek egyik alapítója, igazgatóságának tagja, tudományos munkatársa. Később a Béres Alapítvány a Teljes Életért néven karitatív célokat szolgáló alapítványt hoz létre a Béres Rt.-vel. 1993-tól a Béres Részvénytársaság elnöke. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet 2000-ben a Béres Cseppet gyógyszerré nyilvánítja. 2006. március 26-án rövid betegség után hunyt el Budapesten.
Főbb elismerései
1997 A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje - az egészségmegőrzés társadalmi szintű elfogadtatásában végzett munkájáért
1998 Záhony díszpolgára
2000 Magyar Örökség Díj - küzdelme az egészséges emberért
2000 Kisvárda díszpolgára
2001 Címzetes egyetemi docens
2002 Szülővárosában még életében kollégiumot neveznek el róla
2002 a Köztársaság Elnökének Érdemérme - tudományos elhivatottsággal és hajlíthatatlan akaraterővel megalkotott életművéért
2002 Széchenyi-díj
2007 Pro Comitatu Díj - posztumusz kitüntetés a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fejlődésének elősegítése és felemelkedése érdekében kifejtett tevékenységéért