Több millió évvel ezelőtti fehérjéket találtak Afrikában. A felfedezés nem csak azért egyedülálló, mert ezek a leletek ötvenszer régebbinek bizonyultak az eddigi legősibb, 700 ezer éves genetikai információknál, de egyben a fekete kontinens forró levegőjét is átvészelte. A korábbi rekordert is a sarkköri fagyos üledékből nyerték ki - írja az Index .
A több millió éven át működő konzerváló hatást ez esetben egy tojáshéj biztosította. A York Egyetem régészeinek sikerült teljes fehérjeszekvenciákat kinyerni a Tanzánia és Afrika ismert lelőhelyeiről származó, ősi tojásokból. Emellett a Sheffield Egyetem támogatásával egy számítógépes szimulációt is kifejlesztettek, amellyel igazolták korábbi feltevésüket, azaz hogy a fehérjéket stabilizálja, ha erősen kötődnek az ásványok felületéhez.
A mostani leletnél sokkal ősibb eredetű aminosav -töredékeket is ismer a tudomány, de azok csupán a DNS építőkövei, és kevésbé értékesek, kevesebbet árulnak el a múltról, mint a teljes fehérjeszekvenciák. Az utóbbiakból ugyanis kideríthető egy-egy fehérje funkciója, és képesek vagyunk következtetni az adott faj evolúciójára.
Ennek tudatában az ősemberek kutatása is más szemmel zajlik majd, tüzetesebben megvizsgálva a csontokhoz tapadt fehérjéket. Valamint a dinoszauruszok tojásait is érdemes lesz megvizsgálniuk, hátha épen maradt fehérjére lelnek bennük.
Forrás: Index