Elképesztő leletre bukkantak Afrikában

Az eddig ismert legősibb leletnél is ötvenszer régebbi, több millió éves fehérjét azonosítottak a kutatók Afrikában.

Több millió évvel ezelőtti fehérjéket találtak Afrikában. A felfedezés nem csak azért egyedülálló, mert ezek a leletek ötvenszer régebbinek bizonyultak az eddigi legősibb, 700 ezer éves genetikai információknál, de egyben a fekete kontinens forró levegőjét is átvészelte. A korábbi rekordert is a sarkköri fagyos üledékből nyerték ki - írja az Index .

A világ eddigi legrégebbi áttétes rákos esetére bukkantak brit kutatók: egy szudáni sírból előkerült emberi csontváz őrzi a betegség nyomait háromezer évvel ezelőttről. A leletről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A több millió éven át működő konzerváló hatást ez esetben egy tojáshéj biztosította. A York Egyetem régészeinek sikerült teljes fehérjeszekvenciákat kinyerni a Tanzánia és Afrika ismert lelőhelyeiről származó, ősi tojásokból. Emellett a Sheffield Egyetem támogatásával egy számítógépes szimulációt is kifejlesztettek, amellyel igazolták korábbi feltevésüket, azaz hogy a fehérjéket stabilizálja, ha erősen kötődnek az ásványok felületéhez.

A mostani leletnél sokkal ősibb eredetű aminosav -töredékeket is ismer a tudomány, de azok csupán a DNS építőkövei, és kevésbé értékesek, kevesebbet árulnak el a múltról, mint a teljes fehérjeszekvenciák. Az utóbbiakból ugyanis kideríthető egy-egy fehérje funkciója, és képesek vagyunk következtetni az adott faj evolúciójára.

Érdemes átnézni a dinoszauruszok tojásait is, hátha régebbi fehérjék is épen maradtak

Ennek tudatában az ősemberek kutatása is más szemmel zajlik majd, tüzetesebben megvizsgálva a csontokhoz tapadt fehérjéket. Valamint a dinoszauruszok tojásait is érdemes lesz megvizsgálniuk, hátha épen maradt fehérjére lelnek bennük.

Forrás: Index

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul.