A világ népessége hamarosan átlépi a 8 milliárdos határt. Az ENSZ legutóbbi jelentése nemrég azt jósolta, hogy a mérföldkő nagyjából november 15-én lesz, de ez várhatóan hamarabb bekövetezik. A szervezet előrejelzései szerint a világ népessége 2030-ra 8,5 milliárdra, 2050-re 9,7 milliárdra, 2100-ra pedig 10,4 milliárdra nőhet.
A monumentális változás részeként 2023-ra Kína megelőzi majd Indiát, mint a bolygó legnépesebb országát. Ma mindkét ország lakossága meghaladja az 1,4 milliárdot, ami a világ népességének több mint egyharmadát teszi ki. Kína népessége azonban a jövő évi csúcs után várhatóan csökkenni kezd.
A fekete halál óta nem csökkent a népesség
Mindeközben a fejlődő országokban hatalmas népességnövekedés várható. Az ENSZ szerint a 2050-ig várható népességnövekedés több mint fele mindössze nyolc országban összpontosul majd: a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Egyiptomban, Etiópiában, Indiában, Nigériában, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és a Tanzániai Egyesült Köztársaságban.
Más előrejelzések azonban némileg más jövőt jósolnak. A The Lancet című folyóiratban 2020-ban közzétett tanulmány szerint a világ népessége a következő évtizedekben növekedni fog, és 2064-ben 9,7 milliárd fővel tetőzik, majd 2100-ra 8,8 milliárdra csökken. Ha ez igaz lesz, akkor a 14. század közepe, a fekete halál idején bekövetkezett visszaesés óta először csökkenne a világ népessége.
Mindkét forgatókönyv szerint hatalmas népességnövekedés várható a Szaharától délre fekvő Afrikában, és lassabb növekedés lesz tapasztalható az arab világban. Ezzel párhuzamosan 61 országban várható legalább 1 százalékos népességcsökkenés. Közülük is messze kiemelkedik Bulgária, Lettország, Litvánia, Szerbia és Ukrajna, ahol az előrejelzések szerint 20 százalékos népességcsökkenés sem kizárt, azaz egyötödével csökkenhet ezen országok lakosainak száma.