A BioViva biotechnológiai vállalat bejelentette, hogy az általuk használt génterápia segítségével sikerült meghosszabbítani a DNS-lánc végein elhelyezkedő védősapkát, a telomert. Az első „megfiatalított” alany Elizabeth Parrish volt, a cég vezérigazgatója.
A telomerek – mint a cipőfűző végén a műanyag- vagy fém védőelem – őrzik a DNS épségét. A reprodukció során azonban a telomer megrövidül, s egy idő után már annyira rövid lesz, hogy nem teszi lehetővé a DNS lemásolását, amely végül károsodik, s ez vezet a sejtek pusztulásához és az öregedéshez . Azaz, ha a telomerek hosszát sikerül megnövelni, akkor az az öregedés ellen hat. A BioViva azt állítja, hogy azok a kísérleti kezelések, amelyeket Parrish több mint egy évvel ezelőtt kapott, s amelynek eredetileg az izomtömeg elvesztését és az őssejtpusztulást kellett volna megállítania, azzal az eredménnyel jártak, hogy megnövelték a telomerek hosszát a fehérvérsejtekben. Az erről szóló híreket sokan igen szkeptikusan fogadták.
A módszert laboratóriumban tenyésztett humán sejtekre szabták, s drogteszteknél vagy betegségek modellezésére használták, s néhány nap után a védőhatás alábbhagyott. A BioViva viszont azt állítja, hogy a Petri-csészéből sikerült átlépni az emberi szervezetbe. Igaz csak véletlenül, de tudjuk, hogy rengeteg nagy felfedezés az efféle véletleneknek volt köszönhető, s ez nem von le semmit a felfedezés értékéből, ha az valóban létezik. A kétkedés amiatt van, mert az USA-ban ilyen kezelést nem szabad végezni, így Parrish Kolumbiába repült a terápiára, s annak részletei nem világosak.
Sokan emiatt egyszerű PR-kampányra gyanakszanak, míg mások kuruzslást emlegetnek. Az önmagukon elvégzett kísérletekkel a tudósok már nem egyszer éltek a tudomány története során, s némelyik Nobel-díjig vezetett.
A BioViva kutatói azt mondják, hogy folytatni fogják a teszteket Parrish-sal, s ezek a vizsgálatok akár éveken át tarthatnak. A fejleményeket a cégen belül sem övezte egyöntetű lelkesedés, a társaság saját tudományos tanácsadó testülete is elhatárolódott Parrishtól és a kísérlettől. Azt várják, hogy a BioViva előálljon olyan új információkkal, amelyek megállják a helyüket.
Forrás: IFL Science