A német Focus magazin szerint nem kizárt, hogy a jövőben már az úszómedencékben is használják majd azt a módszert, amelyet a Texas A&M Egyetemen fejlesztettek ki. Így vizelet hatására tényleg elszíneződhet majd a medencékben lévő víz.
Az új megoldást a Vladislav Yakovlev vezette kutatócsoport találta ki. Így a vizelet és a széklet is könnyen kimutathatóvá válik, és zöldes színben világítanak. Ehhez a vízbe cink-ionokat kevernek, az ionok pedig reakcióba lépnek az urobilin-molekulákkal. Az urobilin a vizelet és más, a test által kiválasztott anyagok mellékterméke. Az urobilin és a cink-ionok foszforeszkáló anyagot alkotnak. Ám ez csak ultraibolya fényben lesz zöld, ami az úszómedencékbe vizelőket talán megnyugtathatja - egyelőre.
A Szegedi Tudományegyetem honlapja szerint - normális körülmények között a vizelet sárga színű. A sárga szín főként az urokróm nevű pigmenttől származik. Ennek kémiai természete és eredete még nem ismert, valószínű, hogy az urobilin vagy urobilinogén egyik összetevője, amelyhez peptid kapcsolódik.
A most Texasban kifejlesztett eljárással a jövőben a vizekben és a gázokban is jobban kimutatható lesz a szennyeződés. Ezzel a kutatók szerint súlyos betegségek előzhetők meg. E módszerrel ugyanis minimális mennyiségű urobilin is észlelhető. A terrorizmus elleni küzdelemben is fontos lehet a felfedezés, hiszen mérges gázok kimutatására is használható a texasi eljárás.
Ugyanakkor a német Focus magazin internetes oldala hangsúlyozza: egyelőre a medencék látogatóit nem fenyegeti, hogy cink-ionokban fürödjenek és ultraibolya-sugarakkal pásztázzák őket. Ám a jövőben talán nem kizárt, hogy mégiscsak elszíneződés jelzi majd a vizeletet a medencékben is.
Egyelőre mindez persze csak laboratóriumi kísérletekben valósulhat meg. Az úszómedencékben alkalmazott festékről, amely vizelet hatására elszíneződne, régóta terjednek városi legendák. A Wikipedia szerint már 1958-ban felbukkantak erről tévinformációk, és Wikipedia szerint azonban mindeddig nem létezett ilyen festék, mert eddig nem tudták megoldani, hogy a jelzőanyag csak a vizelettel lépjen reakcióba, más, a medencékben előforduló anyagokkal ne.
Mindezek után a texasi kutatók kísérleti eredményei még érdekesebbek lehetnek. A jövőbeni alkalmazásokat pedig nyilvánvalóan az idő dönti el.