Az Európai Unió országaiban évente 88 millió tonna élelmiszer kerül a kukába, amelyet elsősorban a háztartások és a feldolgozóipar termel ki. Ennek tükrében különösen súlyos a tény, hogy az EU-n belül minden 10. ember nem jut rendszeresen megfelelő minőségű élelmiszerhez - írja az Inforádió .
Szlovénia az élen, Hollandia a legpazarlóbb
A legpazarlóbb Hollandia: fejenként 541 kilogramm élelmiszert dobnak ki évente.
Szlovéniában a legjobb a helyzet. A régióban 70-80 kilogramm az átlag - nyilatkozta a lapnak Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő. A politikus szerint gazdaságilag és környezetvédelmileg is tarthatatlan állapot alakult ki az élelmiszerpazarlás terén, ezt egyre több tagállam látja, és hajlandó ellene tenni.
Az EP környezetvédelmi bizottsága tervet dolgozott ki annak érdekében, hogy a következő néhány évben drasztikusan csökkenteni lehessen az elpazarolt élelmiszer mennyiségét. Az Eurobarometer felmérése szerint az uniós állampolgárok fele nincs tisztában például a "minőségmegőrzési idő" és a "fogyaszthatósági idő" közötti különbséggel. "Ezeknek a lejártával sok esetben az élelmiszer még felhasználható, de most nem ez a gyakorlat. Ezen kellene változtatni" - mondta el a politikus.
A politikus szerint olyan rendszert kellene létrehozni, amely segítségével a fogyasztásra alkalmas, de feleslegnek számító élelmiszer eljuthatna a rászorulókhoz. Fontos lenne emellett, hogy nagyobb teret kapjanak a helyben termett zöldségek és gyümölcsök, hiszen a szállítás miatt a termékek jelentős része megromlik és szemétbe kerül.