A kávé gyulladáscsökkentő és májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Egy korábbi brit kutatás például kimutatta, hogy csupán két csésze elfogyasztása naponta képes 35 százalékkal csökkenteni a májrák kialakulásának kockázatát, öt csésze pedig már egyenesen megfelezi a rizikót. Persze ez utóbbi mennyiségű koffeinbevitel már okozhat egyéb egészségügyi problémákat, kezdve például az alvászavaroktól egészen a szorongás erősítéséig. Ugyanakkor több tanulmány is igazolja már, hogy az évezredek óta közkedvelt ital mértékletes fogyasztása komoly előnyökkel jár.
Mindez egy különösen érdekes kutatási témát szolgáltat a HIV és a hepatitis C szempontjából, mivel az e fertőzéstől szenvedő betegek fokozott veszélynek vannak kitéve a végstádiumú májbetegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rosszindulatú daganatok kialakulására nézve. Éppen ezért egy francia kutatócsoport összesen 1028 HIV-vel és HCV-vel egyszerre fertőzött személy sorsát követte végig egy ötéves vizsgálat időszak folyamán. Az első adatfelvételkor a résztvevők mintegy negyede nyilatkozott úgy, hogy naponta három vagy annál is több csésze kávét iszik meg.
A vizsgálati csoportból a kutatás ideje alatt 77 fő hunyt el: köztük 33-an a hepatitisszel összefüggő betegségek, 9-en valamilyen rákbetegség, 8-an pedig AIDS következtében. A begyűjtött adatokat - számos faktor figyelembevételével - áttekintve a tudósok felfedezték, hogy a nagyobb mértékű kávéfogyasztás mellett 50 százalékkal alacsonyabb volt a bármilyen okból való halálozás aránya az öt év alatt. Ebből azt a következtetést vonták tehát le, hogy napi három vagy több csésze kávé segítségével a felére csökkenthető a veszély.
"A két vírussal fertőzött betegek körében még azokra nézve is magasabb a korai halálozás kockázata, akik esetleg kigyógyultak már a hepatitis C-ből. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a kávé hatóanyagai más gyulladáscsökkentő összetevőkkel párosítva hasznos és szükséges táplálékkiegészítést jelentenének a HIV-HCV fertőzöttek számára" - mondta el dr. Dominique Salmon-Céron, a kutatás vezetője.
Forrás: iflscience.com