Az áttörésnek köszönhetően megnyílik a lehetőség e folyamat jobb szabályozására a 2-es típusú diabéteszben és elhízásban szenvedő betegekben.
Bruce Hamaker, a Purdue Egyetem professzora elmondta, hogy négy enzim, az alfa-glükozidázok felelősek a keményítő cukorrá alakításáért. Mindegyik enzim másképp működik, a keményítőkből különböző arányban más-más cukrokat hoznak létre. Ha valakiből hiányzik valamelyik enzim, nem megfelelően működik szervezetében a glükóztermelődés. Ha túl sok glükóz áramlik a vérbe, megnő a hasnyálmirigy inzulinfelszabadítása, ami segít a szervezetnek megszabadulni a cukortól. Amikor a test szövetei nem jól reagálnak az inzulinra, a vércukor szintje nem csökken - ez történik a 2-es típusú diabéteszes betegekben.
Még ha valaki nem is cukorbeteg, a szervezet által el nem égetett többletcukor zsírként raktározódhat el benne, ami problémát jelenthet az elhízásra hajlamos emberek esetében. "A cukorbetegeknek nem jó a vércukorszint hullámvasút-szerű ingadozása. Az ő szervezetük nem tudja ilyen jól szabályozni a glükózt"-magyarázza Hamaker. "Ha szelektív módon gátolni lehet ezeket az enzimeket, lehetőség nyílik arra, hogy mérsékeljük a glükózt, és irányíthassuk a glükóz felszabadulását a vékonybél különböző részein bizonyos fiziológiai válaszok érdekében."
A szaklapban megjelent tanulmányból az derült ki, hogy Hamaker és Mario Pinto, a vancouveri Simon Fraser Egyetem vegyész professzora közös kutatásukban mesterséges gyomor-bél traktusban a kifejlesztett gátló anyagokkal szelektíven tudták gátolni az enzimeket. A kutatók szerint ez az újszerű folyamat számos megoldáshoz vezethet a cukorbetegek és az elhízásra hajlamos emberek számára.