Ezúttal külső metszések nélkül hajtották végre a mindössze háromórás, járóbeteg-rendelés keretében végzett endoszkópos műtétet.
Az operációt flexibilis endoszkóp segítségével végzik a méh hátsó falán ejtett belső metszésből. Emiatt egyelőre csak nők esetében alkalmazható az új technika, ám hamarosan a szájon és a végbélen keresztül is terveznek műtéteket, hogy a férfiak is profitálhassanak a természetes testnyíláson át történő transzluminális endoszkópos sebészet (angol rövidítéséből NOTES) előnyeiből. Az endoszkópos műtéti technika előnye, hogy kevesebb a fájdalom, rövidebb a felépüléshez szükséges idő, és nem marad vissza látható heg.
Eddig az endoszkópot csak a természetesen meglévő testnyílásokon át, többnyire az emésztőcsatorna elváltozásainak kezeléséhez használták. Az újítás, melyet Dr. Marc Bessler (a központ laparoszkópos sebészeti részlegének igazgatója) vezetésével vezettek be a New York-iak, hogy a minimálisan invazív technológiával most már a hasüregi elváltozások is elérhetők. Epehólyag-eltávolításon kívül hasüregi exploráció (a hasüregi szervek műtéti átnézése), vakbélműtét és biopsziás mintavétel is végezhető ezzel a módszerrel.
Hagyományos, nyitott hasi műtéttel 25 cm-es metszésre van szükség az epehólyag eltávolításához. Ma a laparoszkópos technikának köszönhetően néhány apró metszést ejtenek csak, melyeken keresztül bevezetik a kamerát és az eszközöket. Jelenleg 10 epehólyag közül kilencet már így operálnak.
Forrás:
Medipress hírszolgálat