Bár a dialízis a vesebetegek életét menti meg, mégis számukra időigényes és kényelmetlen beavatkozásról van szó. Megoldást jelenthet a napközbeni idő felszabadítására az éjjeli dialízis, mely ráadásul jobban is hasonlít vesék egészséges működésére. Az elmélet egyszerű magyarázta el Dr. Robert Provenzano, a detroiti St. John Kórház és Egészségügyi Központ vezető nefrológusa. Normálisan a vesék napi 24 órában heti hét napon keresztül dolgoznak. Minél több idő telik tehát a vér mesterséges tisztításával, annál jobbat teszünk az anyagcserének. Kis számú brit beteg vizsgálata alapján kiderült, hogy az éjszaka hosszabb időn át dializált betegek vére "tisztább", és jobb a vérképük is. Provenzano szerint a brit eredmények megegyeznek nagyobb amerikai kutatások eredményeivel.
A britek 53 egy éven át éjjeli hemodialízissel kezelt és 53 szintén egy éven át hagyományos napközbeni dialízissel kezelt beteget hasonlítottak össze. A betegek többsége férfi volt, előbbi csoportban 17, utóbbiban 13 százalék volt a cukorbetegség előfordulása, az átlagéletkor pedig 50, illetve 52 év volt. Az éjjeli dialízis alkalmanként 6-7 órán át tartott, és a nappalihoz hasonlóan heti háromszori kezelésre volt szükség. Egy napközben alkalom 4-5 órát vett igénybe. Ha nem is drámaian, de a hosszú, éjszakai kezelések javították a betegek állapotát, például ebben a csoportban csökkent a foszfátkötő tabletták iránti igény. Ez azt jelenti, hogy a hosszabb dialízis jobban megszűrte a vért. Az eredmények a Clinical Journal of the American Society of Nephrology online számában olvashatók.
A Chicagói Egyetem Klinikai Központjától Dr. Orly Kohn nefrológus úgy véli, hogy még többet lehetne a betegeknek segíteni, ha az éjjeli dialízist otthon is meg lehetve valósítani. Szakértők szerint minél többet tölt a beteg a dializáló gépen, annál kevesebb a mellékhatás. Az otthoni kezelés alatt a beteg szabadon tévézhet, vagy olvashat, kevesebb idő megy kárba, ráadásul a folyadékmegszorításra és a diétára is kevésbé kell odafigyelniük.
Forrás: Medipress hírszolgálat