Erre a betegségre utalnak Kulcsár Edina tünetei

Kifehéredett ujjáról posztolt képet az egykori szépségkirálynő, Kulcsár Edina. Az ijesztő tüneteket feltehetően a Raynaud-szindróma okozza, ami keringési zavarokat jelez.

"A képen, az én kezemet láthatjátok... Pár éve már fennáll nálam ez a helyzet, de mostanában egyre sűrűbben fordul elő, és ez csak a kezdeti állapotot! Van, hogy a véráramlás teljesen kimegy a többi ujjamból is, sőt a lábammal ugyanez a helyzet. Általában zsibbad, de van, hogy fájdalommal is jár ez az állapot!" - ezzel a szöveggel posztolta Facebook-oldalán Kulcsár Edina az alábbi képet.

Elmondása szerint a kezén és a lábán jelentkező, zsibbadással és fájdalommal járó kifehéredést több orvosnak is megmutatta már, egyértelmű diagnózist azonban még nem állítottak fel. Az egykori szépségkirálynő üzenetére százával érkeztek a hozzászólások, és többen is jelezték, hogy valószínűleg a Raynaud-szindróma tüneteit tapasztalja magán.

Mitől alakul ki a keringési zavar?

A Raynaud-szindróma egy olyan tünetegyüttes, melynek során a végtagokban (leginkább az ujjak végein, de változatos kiterjedésben) keringészavar áll be. Viszonylag ritka, gyakorisága pár ezrelékes - ez azt jelenti, hogy Magyarországon néhány tízezer embert érint.

A betegség legjellegzetesebb tünete, hogy a végtagok, leggyakrabban az ujjak vége éles határokkal kifehéredik, majd pedig ellilul. Ez nem csupán esztétikai problémát jelent, a betegnek ugyanis nagyon kell védenie a hideg ellen az érintett területet. A kéz a fájdalom mellett ügyetlenné is válik, illetve fennáll a veszélye, hogy az ujjvégek elüszkösödnek .

Mivel nőknél gyakoribb az immunbetegség, az általa kiváltott Raynaud-szindróma is nagyobb eséllyel fordulhat elő náluk. A betegség kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jelenség egyik oka az, hogy a keringő vér viszkozitása megváltozik. Ilyen esetekben olyan vérfehérje kering a vérben ( krioglobulin ), amely a hidegre reagálva megváltoztatja a sűrűségét, viszkozitását. Ez köthető valamilyen daganatos és vérképzőszervi megbetegedéshez, vagy vírusfertőzéshez. A tünetegyüttes másik kiváltó oka, hogy az erek túlzottan összeszűkülnek, aminek hátterében több dolog is állhat. Kötőszöveti gyulladás hatására az erek körüli kötőszövet összezsugorodik. Ok lehet az is, hogy az erek görcskészsége nagyon erős, valamilyen fokozott beidegzési zavar, tónusfokozódás miatt. Ritkán, de az is megeshet, hogy az eret nyomja valami, emiatt a vér fiziológiás szűkületen fut át. Ez utóbbi csak a tüneteiben hasonlít a Raynaud-szindrómához, de nem rendszerbetegség, helyi nyomási probléma az oka.

Mivel a betegség konkrét okára ritkán derül fény, elsősorban tüneti kezelést alkalmaznak. Gyógyszerekkel kitágíthatóak az erek, és így fokozható a vérkeringés (de csak abban az esetben, ha a problémát nem a kötőszövet megvastagodása okozza). A hidegre érzékeny végtagot a téli időszakban mindig vastag kesztyűvel kell védeni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.