A Sydneyi Egyetem kutatói azért vizsgálták a tasmán ördögöt, mert az utódoknak születésükkor alulfejlett immunrendszerük van, azonban az anyaállat baktériumokkal teli erszényében mégis képesek felnőni. Végül arra a felfedezésre jutottak, hogy az erszényes ördög anyatejében lévő peptidek megölik a rezisztens baktériumokat, köztük a meticillinnek ellenálló Staphylococcus aureus (MRSA) baktériumot és az enterococcus baktériumot is.
A kísérletek is igazolták a feltételezést
Az erszényeseknek több peptidjük van, mint az emlősöknek. A tasmán ördögnél hatot találtunk, miközben az embereknél csak egy ilyen típusú peptid van - mutatott rá Emma Peel, a kutatás egyik résztvevője. Más erszényeseket is vizsgálva kiderült, hogy a Derby-kenguru más néven törpekenguru nyolc, az oposszumok 12 ilyen peptiddel rendelkezik.
Az ausztrál szakemberek az erszényes ördög genetikai kódját tanulmányozva találtak rá a katelicidinre, majd laboratóriumban előállították ezt a baktériumölő peptidet, amely kísérleti körülmények között elpusztította a rezisztens és más baktériumokat.
Új irány kell az antibiotikumok kutatásában
Napjaink egyik legbonyolultabb feladata új antibiotikumok felfedezése a gyógyszereknek ellenálló baktériumtörzsek ellen. A legtöbb korábbi antibiotikum növényi és penészgomba-eredetű, de más fejlesztések is már mintegy 100 évesek, ezért itt az idő, hogy másfelé is körülnézzünk - hangsúlyozta Carolyn Hogg, az ausztrál egyetem kutatási igazgatója.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy a szuperbaktériumok hatását egyes tudósok "lassan mozgó cunamiként" írták le, és a helyzet e területen "rossz, és egyre rosszabbá válik".