Hogyha idő előtt szeretnénk megszakítani az alvásciklusunkat, általában valamelyik érzékszervünket kell, hogy inger érje: magunkhoz térhetünk, ha halljuk az óra csörgését, felráznak minket, esetleg az ablakból beszűrődő napfényt érzékeljük. Több kísérletet is végeztek annak tisztázására, hogy szaglásunk működik-e az alvás ideje alatt, az Index cikke pedig megadta a választ.
Léteznek szagos álmok?
Mivel egyik alvási fázisban se jellemző, hogy szagokat érzékelnénk, a közhiedelemmel ellentétben nem ébreszthet fel minket a frissen lefőtt kávé illata. Ha viszont bármilyen okból röviden felébredünk, érzékeljük az illatot, és szeretjük is, akkor már lehetséges, hogy ettől még éberebbek leszünk, vagyis végső soron segíthet a reggeli kelésben. Abban tehát nagyjából egyetértenek a kutatók, hogy a szagok nem ébresztenek fel minket. Arról viszont már megoszlanak a vélemények, hogy az álmunkra hogyan hatnak, ha hatnak egyáltalán.
Az egyik elképzelés szerint nincs semmilyen interakció a külvilágban lévő szagok és az álmok között, akik pedig álmukból emlékeznek valamilyen illatra, csupán az agy okozta illúzió miatt teszik. Másik megközelítés szerint a szagok igenis befolyásolhatják az álmainkat, mégpedig úgy, hogy a kellemesebb illatok szebb álmokat hoznak, míg a kellemetlen szagokkal a rémálmokat "vonzzuk be".
Szagos álmok egyébként létezek, bár igen ritkák, valószínűleg azért, mert magát a szaglást is a legkevésbé értékelt érzékelési formának tartjuk. Tapasztalatok szerint az olyan emberek, akik tudatosabban használják az orrukat (például a parfümiparban dolgozók), álmaikban is többször érezhetnek valamilyen illatot.