Számtalan kutatás foglalkozott már az élelmiszeradagokkal és ezek hatásaival az élelmiszer-bevitelre, Arul és Himanshu Mishra, valamint Tamara Masters kutatók azonban most arra összpontosítottak, milyen hatást gyakorol az elfogyasztott mennyiségre a falatok mérete.
Kísérletükben egy amerikai olasz étteremben kétféle villát használtak. Az egyikre a szokásosnál 20 százalékkal több, a másikra pedig 20 százalékkal kevesebb étel fért. Két ebéd és két vacsora időtartamára az étteremben csak nagy villát illetve csak kis villát használtak. A kutatók közben felszolgálás előtt megmérték a felszolgált adagokat. Étkezés után mindegyik tányért megmérték, és az eredmények alapján az derült ki, hogy a nagyobb villával étkezők kevesebbet ettek, mint azok, akik a kisebb villát használták.
A nagy villa, kevesebb elfogyasztott étel elmélet azonban csak éttermi környezetben működött. Laboratóriumi körülmények között az alanyok a nagyobb villával valójában több ételt fogyasztottak. A Journal of Consumer Research szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint más-más motiváció figyelhető meg, amikor az emberek étteremben illetve laborban étkeznek.
Az étteremben étkezők úgy érezték, hogy a kis villával nem haladnak előre céljuk, vagyis éhségük csillapítása felé, ezért többet ettek a tányéron lévő ételből, mint a nagy villás csoport tagjai. A kutatók szerint a nagymamák azt tanácsolják, hogy kis falatokat együnk, ugyanakkor azt is javasolják, hogy alaposan rágjuk meg az ételt, hogy a szervezetünknek elegendő ideje legyen arra, hogy megérezze a jóllakottságot. Figyelembe véve a mai emberek rohanó életmódját és az éttermi étkezés terjedését, ha nem rágunk hosszabb ideig, akkor a nagyobb villával étkezés nagy segítséget jelenthet a túlevés megfékezése szempontjából.