Ez volt a legpusztítóbb nap az emberiség történelmében

Az emberiség írott történelme során egyetlen napon sem haltak meg annyian, mint 1556. január 23-án. A kegyetlen veszteséget egy földrengés okozta, ami több mint nyolcszor annyi áldozatot követelt, mint a legpusztítóbb feljegyezett katonai csapás.

A legsötétebb napok egyikeként került be a történelembe 1556. január 23-a: a korabeli beszámolók szerint ezen a végzetes napon több ember hunyt el, mint a történelem során bármikor. A halálesetek túlnyomó többsége az északnyugat-kínai Senhszi tartományban történt, egy pusztító földrengés hatására. Az Iflscience cikke szerint az elmúlt, csaknem 470 év alatt sem természeti, sem háborús csapásban nem hunyt el ennyi ember 24 óra leforgása alatt.

földrengés, természeti katasztrófa
Egy sokkal későbbi, Nepálban történt 2015-ös földrengés után készült kép. Fotó: Getty Images

A felfoghatatlan mértékű pusztítás epicentruma Kína egyik legnépesebb Senhszi tartományában lehetett, amelynek környékén a becslések szerint 8-8,3 közötti erősségű földrengés tette a földdel egyenlővé a régiót. Persze a halálos áldozatok számát is csak megbecsülni lehet, a történészek a tárgyi bizonyítékok mellett az akkori feljegyzésekre támaszkodhatnak, amelyekből addig példátlan erejű katasztrófa képe bontakozik ki. A beszámolók alapján a fővárostól néhány tíz kilométernyire a talajsüllyedések, földcsuszamlások nyeltek el tucatnyi embert. A nagyvárosokban az összeomló épületek temették maguk alá a lakosokat, a szegénynegyedekben pedig a barlanglakások szolgáltak végső nyugvóhelyként az abban összesereglett embereknek. 

Ha figyelembe vesszük, hogy a világ népessége 1556-ban még mindig kevesebb volt, mint félmilliárd, a Senhszi-i halálos áldozatok száma szinte biztosan a legnagyobb relatív emberveszteséget jelenti egy nap alatt. A második leghalálosabb földrengés 1976-ban történt, szintén Kínában, és körülbelül 655 ezer ember életét követelte.

Összehasonlításképpen: a hadviselés leghalálosabb napja a 1945. március 9-ről 10-re virradó éjszakára datálható, amikor az Operation Meetinghouse néven elhíresült hadműveletben amerikai bombázók 100 ezer embert öltek meg Tokióban gyújtóbombákkal. Hasonlóra becsülik a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák áldozatainak számát is, a nukleáris töltetek felrobbanásának napján - persze a sugárzás és az éhezések miatt az áldozatok száma ennél jóval magasabb volt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra