Ezek 2023 legforradalmibb egészségügyi találmányai

Daganatos betegségektől a cukorbetegségen át az Alzheimer-kórig az orvoslás számos területén nagy előrelépéssel kecsegtetnek az idei év legkiemelkedőbb tudományos fejlesztései.

A TIME magazin az év végéhez közeledve összegyűjtötte az idei év 200 legjobb találmányát. Az alábbiakban néhány olyan elemet mutatunk be a listáról, amelyek az egészségügyi ellátást hivatottak segíteni.

Láthatóbbá válik a rák

A nyirokcsomók fontos szerepet töltenek be a rák terjedésében, vizsgálatuk azonban napjainkban nem éppen a legmodernebb technológiával történik: az orvosok kézzel vizsgálják át a testszövetből vett mintákat. A Cision Vision által kifejlesztett InVision ebben hozhat változást. Ez a maga nemében eddig egyedülálló mikroszkóp rövidhullámú infravörös technológiával mutatja ki a nyirokcsomókat az azokat körülvevő zsírszövettől élesen elkülönítve. Mindez lehetővé teszi a daganatos betegségek stádiumának pontosabb meghatározását, ilyen módon pedig szó szerint életeket menthet.

Vakcina az RSV ellen

A légúti óriássejtes vírus, avagy az RSV gyakran okoz fertőzéseket mind a kisgyermekek, mind az idősek körében. A kórokozó az alsó légutakra átterjedve veszélyes tüdőgyulladást okozhat, és csak az Egyesült Államokban mintegy 240 ezren kerülnek kórházba miatta évente. Az idei évet megelőzően nem volt elérhető védőoltás az RSV ellen, mostanra azonban több is van. A GSK a 60 éven felüliek számára fejlesztett ki vakcinát, míg a Pfizer oltóanyaga várandós nők számára is adható magzatuk védelme érdekében. Végezetül a Sanofi fejlesztette – egyszeri injekciót igénylő – antitestterápia a két éven aluli gyerekeket védi a fertőzéstől.

Játékos szemedzés

VR-szemüveg, kisfiú
Speciális VR-szemüveg jelenthet megoldást a tompalátás kezelésére. Fotó: illusztráció, Getty Images

Amblyopiának vagy tompalátásnak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy az egyik szemből érkező információkat nem dolgozza fel megfelelően, így romlik a látásélesség. Ez a gyerekek mintegy 3 százalékánál fordul elő. A hagyományos kezelési mód nem túl kellemes: a pácienseknek egy tapaszt kell a jó szemükön viselniük heteken keresztül mindennap legalább néhány órán át, hogy rábírják agyukat a nem megfelelően teljesítő szemmel való hatékonyabb kommunikációra. A Luminopia mint technológiai újítás viszont egy sokkal könnyebb megoldást kínál. Egy VR-szemüvegen keresztül nézhetnek meséket a gyerekek. Az eszköz a felvételeket különböző módon jeleníti meg a két szem előtt, így rákényszerítve az agyat, hogy jobban támaszkodjon a rosszabbik szemből érkező vizuális információkra. A kezelést elegendő heti hat nap, naponta egy órán át folytatni, és a látás alig három hónap alatt már érzékelhetően javul tőle.

Egyszerű teszt mentheti meg a kismamákat

A preeklmapszia egy magas vérnyomással járó, potenciálisan életveszélyes állapot, amely a terhességek 5-7 százalékát érinti. Diagnosztikájában ugyanakkor több mint egy évszázada nem történt jelentős előrelépés. Idén májusban azonban az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) két olyan teszt alkalmazását is engedélyezte, amelyek meghatározott biomaerkerek koncentrációját mérve jelzik előre a preeklampszia veszélyét a vérből. Az eredmények alapján megbecsülhető, hogy egy magas vérnyomással kezelt várandós kismamánál kialakul-e két héten belül a veszélyes állapot. Mindez eszközt ad az orvosok kezébe annak eldöntéséhez, hogy egy-egy esetben szükséges-e célzott kezelést alkalmazni, vagy hazaengedhetik a pácienst.

Gyógyszer az Alzheimer-kór ellen

klinikai kísérlet, lecanemab, Alzheimer-kór
A lecanemabbal folytatott kísérlet előtt ellenőrzik egy páciens alkalmasságát. Fotó: Getty Images

Mint azt korábban megírtuk, a klinikai kísérletek eredményei alapján a lecanemab névre keresztelt ellenanyag-terápia jelentősen képes lassítani az Alzheimer-kórral küzdő betegek kognitív hanyatlását. A gyógyszert kéthetente egyszer adják be intravénásan a betegeknek az erre kijelölt egészségügyi központban. A kezelés célja, hogy visszaszorítsa az amiloid fehérjék lerakódását az agyban, ami aztán károsítaná az agyfunkciókat. A lecanemab a második hatóanyag, amelyet az FDA jóváhagyott az Alzheimer-kór kezelésére, egyben ez lehet az eddigi leghatékonyabb.

Az első oki kezelés az 1-es típusú cukorbetegségre

A cukorbetegségnek több típusa ismert. Az 1-es típus esetén a szervezet immunrendszere saját inzulintermelő sejtjei ellen fordul. Emiatt a betegek kénytelenek vagy injekciósan, vagy pumpás eszközzel rendszeresen inzulint beadni maguknak. A Provention Bio és Sanofi azonban kifejlesztett egy hatóanyagot, a teplizumabot, amely változást hozhat. A szer meggátolja ugyanis, hogy az immunsejtek megtámadják az inzulintermelő sejteket, így a betegek szervezete maga is képes lesz a vércukorszint-szabályozáshoz nélkülözhetetlen hormont előállítani. A kezelés két hétig tart napi egy injekcióval. Hátránya, hogy egyelőre nagyon drága: a kéthetes kúra átszámítva mintegy 68 millió forintba kerül. Ugyanakkor ez az első eljárás, amely az 1-es típusú cukorbetegség okát kezeli.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.