A kérdésnek az IFLScience járt utána, és mint a portál cikke írja, jó oka van a rettenetesen keserű gyógyszeríznek. A gyógyszerek legtöbb összetevőjét ugyanis növényekből nyerik, ennél fogva eredendően keserűek. Emellett a különféle formulákat igyekszenek mindig úgy kialakítani a gyógyszerészek, hogy a lehető legkevesebb adalékanyag kerüljön azokba, mivel az adalékanyagok akár az aktív hatóanyagok működését befolyásolhatják. Érthető tehát, hogy az ízesítőanyagok felhasználása igencsak hátul szerepel a prioritások között, mert több problémát okozhatnak, mint amennyit megoldanak.
Érdemes megemlíteni, hogy a keserű az egyike annak az öt alapíznek, amelyet az ember érzékelni tud. Evolúciós szempontból azért fontos, mert elrettentő eszközként szolgál a mérgező anyagok fogyasztásától. Leegyszerűsítve, ha őseink megkóstoltak valamit, ami nagyon keserű volt, akkor inkább kiköpték, potenciálisan elkerülve így egy akár halálos kimenetelű mérgezést. Lévén pedig, hogy a gyógyszerek nagy mennyiségben a szervezetbe jutva szintén toxikusak lehetnek, így ma is előnyös, ha keserűségük miatt visszataszítónak találjuk az ízüket.
Persze valójában nem minden tablettás gyógyszer keserű. Kapható például olyan fájdalomcsillapító a gyógyszertárakban, amelynek édes az íze, mert a felszínét cukorréteggel vonják be. Fontos azonban, hogy a cél itt sem az, hogy a betegek cukorkaként fogyasszák a gyógyszert. Sokkal inkább abban rejlik a magyarázat, hogy a hatóanyag irritálhatja a gyomrot, a cukorbevonat viszont meggátolja a tabletta lebomlását, mielőtt elérné a bélrendszert.
Hogyan a legkönnyebb bevenni a tablettát?
A keserű íz nemcsak kellemetlen, de sok esetben a kezelést is hátráltatja. Korábbi felmérések szerint például tízből kilenc gyermekorvos szembesül azzal, hogy fiatal páciensei terápiája előtt az alkalmazott gyógyszerek keserűsége jelenti a legnagyobb akadályt. Tekintve, hogy a gyerekek serdülőkorig érzékenyebbek a keserű ízre, így ez kétségkívül sok nehézséget okozhat a szakemberek és a szülők számára.
Az IFLScience cikke szerint akad néhány tipp, amelyet érdemes megfogadni, ha nagyon undorodunk gyógyszerünk ízétől. Megkönnyíti például a bevételt, ha a tablettát, pirulát eleve nyelvünk hátsó területére tesszük be, majd egy nagy korty vízzel gyorsan lenyeljük. Szintén hasznos lehet, ha befogjuk az orrunkat, mivel ízérzékelésünk mintegy 80 százalékáért valójában a szaglásunk felel. Végezetül segíthet, ha az orvosságot valamilyen édes dologgal, például egy kiskanál mézzel együtt vesszük be – persze erről előbb egyeztessünk háziorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel.