Az érintettek fizikai funkciói egyszerűen lassabban hanyatlanak - derül ki egy kutatásból, amely szerint a házasság, a munka, a jó gazdasági-társadalmi háttér és az iskolázottság javítja az esélyeket.
A University College London szakértői 3 199 angol férfit és nőt vettek górcső alá, akik közül mindannyian 60 éven felüliek voltak. Nyolc esztendőn keresztül vizsgálták a testi és a lelki jóllét közötti kapcsolatot. A résztvevőket három korcsoportra osztották: 60-69 és 70-79 évesekre, valamint 80 éven felüliekre. Arról kérdezték őket, mennyire élvezik az életet.
A kutatók személyes beszélgetést alkalmaztak annak a meghatározására, hogy az alanyok küzdenek-e valamilyen problémával a mindennapi tevékenységek - úgymint a felkelés, az öltözködés vagy a fürdés - során, és megmérték a járási sebességüket.
"Kiderült, hogy a boldogabb idősek fizikai funkciói lassabban hanyatlanak az esztendők múlásával. Kisebb esélyük van a mindennapi nehézségek megtapasztalására, s a járásuk is kisebb üzemben lassul. A 60-69 éves korcsoport számolt be a legnagyobb boldogságról, valamint a jó gazdasági-társadalmi háttér, az iskolázottság, a házasság és a folytatott munka is szerepet játszott az elégedettségben" - mutatott rá Dr. Andrew Steptoe.
A legkevésbé boldog embereknél háromszor akkora volt a mindennapokat megkeserítő problémák előfordulásának gyakorisága, mint a legboldogabbaknál. "Ez nem annak tudható be, hogy a boldogabbak egészségesebbek, fiatalabbak vagy gazdagabbak, mivel az említett tényezőket mind figyelembe vettük a következtetés levonásakor" - összegezte Dr. Steptoe.