A fáma szerint a 80-as évek közepén egy japán nő, akit Mariko Aokinak hívtak, levelet írt egy magazinnak, melyben bevallotta: néha, mikor betér egy könyvesboltba, azonnal erős székelési ingert érez. Mint kiderült, ezzel a furcsának hangzó dologgal nem volt egyedül, mert a levél megjelenése után több ember is jelentkezett a magazinnál, akik arról számoltak be, hogy hasonló inger tör rájuk könyvesboltokban és könyvtárakban is.
A különös eset Mariko Aoki-jelenség néven lett ismert, és még saját Wikipédia oldalt is kapott. Bár a jelenség létezését orvosilag és tudományosan sem bizonyították, több orvos is beszámolt arról, hogy voltak olyan pácienseik, akik hasonló dolgokról meséltek nekik. A MensHealth cikke idézi dr. Sameer Islam texasi orvost, aki szerint a dolog gyakoribb, mint bárki is gondolná, csak sokan azért nem beszélnek róla, ha velük is megtörténik, mert szégyellik magukat.
Több teória is létezik az okára
Hogy mi állhat a jelenség mögött? Valószínűleg egy tisztán fiziológiai jellegű problémáról van szó. Azok, akikre könyvesboltokban és könyvtárakban jön rá a székelési inger, nem bolondok. Az agy és az emésztőrendszer között kapcsolat van, ezért a mentális állapotunk kihathat a bélmozgásainkra. Ezért van, hogy ha valaki fontos vizsga előtt áll, esetleg nyilvánosan kell beszédet tartania, vagy valami miatt ideges, gyomorremegést, gyomorfájást érez, esetleg rájön a hasmenés is.
Vannak olyanok, akikre stresszorként hat az a rengeteg információ, amit a polcokon lévő könyvekben halmoztak fel - ez például ok lehet a Mariko Aoki-jelenség mögött. Van olyan elmélet is, amely szerint a régi papír szagának hashajtó hatása van, mivel az agy a toaletten való olvasásra asszociál belőle. Olyan teória is létezik, mely szerint a székelési ingert kiváltó szorongás abból is fakadhat, hogy a könyvesboltokban nincsen toalett, és - ironikusan - pont az ezen való stresszelés váltja ki a székelési ingert.