Miközben a munkatársak egyik fele kényelmesen, rövid ujjú ingben terpeszkedik, vagy pólóban mászkál az irodában, a kollégák másik fele kötött kardigánban üldögél, hogy meg ne fázzon. Természetesen a pólóban, ingben lévők férfiak, a vacogók pedig nők - írja a Die Welt online kiadása.
Miért van ez így? Erre a kérdésre holland kutatók próbáltak választ adni. Tanulmányuk a Nature Climate Change című tudományos lapban jelent meg. A hollandok szerint a megoldás a nők és a férfiak eltérő anyagcseréjében rejlik.
Boris Kingma és Wouter van Marken Lichtenbelt a Fontys University of Applied Sciences munkatársai Eindhovenben. A két kutató tizenhat nő fiziológiai jellemzőit vizsgálta irodai munka közben. Kiderült, hogy az anyagcsere-rátájuk lényegesen kisebb, mint egy 70 kilós, 40 éves férfié – erre az "átlagférfinak" tekintett alakra kalibrálják a hatvanas évek óta a légkondicionáló berendezéseket. Márpedig a fiatal nők kevesebb belső hőt termelnek, mint egy negyvenéves férfi, ezért fáznak az irodában.
A holland tudósok amúgy nem a nők diszkriminációját hangsúlyozzák, hanem arra mutatnak rá, hogy a klímaberendezéseket intelligensebben is lehetne vezérelni. Ha a hűtési hőmérsékletet az átlagférfi és az átlagnő közé állítanák be, akkor ez a dolgozók komfortérzését növelné.
Mindezek nyomán, vagyis a holland kutatók javaslata alapján az energiafelhasználást is racionalizálni lehetne. A tanulmány Nature.com weboldalon közzétett részletei szerint ugyanis a lakóépületek és az irodák hűtésére fordított energia teszi ki a teljes széndioxid-kibocsátás 30 százalékát. Ez pedig a globális felmelegedés szempontjából fontos tényező.
Forrás: www.nature.com