Az élénk, érdekes, érzelmekkel átitatott gondolatok sokkal jobban megragadnak az agyunkban, így felidézni is hatékonyabban tudjuk ezeket - ezért ha valamire emlékezni szeretnénk, használjunk agresszióval vagy szexualitással "feltöltött" gondolatokat!
Ez a technika az ókor óta ismert: a pikáns témájú versikékbe foglalt vizsgatételektől a bírósági beszédek összeállításáig. Cicerónak tulajdonítják például azt a retorikai kézikönyvet, melyben egy ügyvéd történetét is leírják, aki úgy idézte fel, hogy egy szemtanú vallomását is bele kell szőnie a védőbeszédébe, hogy elképzelte, amit birkaherét akasztanak az ujjára (a herére , illetve a szemtanúra vonatkozó latin kifejezések nagyon hasonlítanak egymásra). Ez a furcsa, de érzelmekkel, például undorral teli kép sokkal emlékezetesebb, mintha csak a szemtanúra gondolt volna.
Cooke, akit az egyik legjobb memóriájú embernek tartanak a világon, szerint nemcsak a pikáns képek segítik az emlékek jobb bevésését: a színes képek, a mozgás, az erőszak, az abszurd és meglepő részletek, a humor, illetve a személyes kötődés is erősítheti az emlékezést.
"A memória fejleszthető, tanulható dolog, és csak annyit kell tennünk, hogy elsajátítjuk azt a képességet, mellyel hatékonyabban használhatjuk ki az agyunk adta lehetőségeket. Úgy lettünk megalkotva, hogy azokra a dolgokra emlékezzünk, melyekben érdekeltek vagyunk és amelyeket érdekesnek találunk" - mondja Cooke.
A szakember szerint a megjegyzendő dolgokat próbáljuk meg minél színesebben, érdekesebben elképzelni, például egy kis történetben. Ha arra kell emlékeznünk, hogy vigyünk el egy tortát a zenekari próbára, képzeljünk egy trombitáló tortát, vagy azt, hogy a zenekar vezetője hiányos öltözetben ugrik elő egy hatalmas tortából. Cooke szerint tévhit, hogy minél idősebbek vagyunk, annál rosszabb lesz a memóriánk. Valójában még jobb is lehet, mert az életkorral nő a szókincsünk is, valamint több tapasztalat áll a rendelkezésünkre. Ez pedig lehetővé teszi, hogy több dologhoz kössük a tudást - így felidézni is könnyebb az információkat.