Az éhség- és telítettségérzetért felelős agyi hormonok, illetve kémiai anyagok szorosan kapcsolódnak az ember természetes cirkadián ritmusához, vagyis a napi biológiai órájához. A képlet egyszerű: minél kevesebbet alszunk, annál nagyobb lesz az étvágyunk, és annál valószínűbb, hogy megkívánunk valami magas kalóriatartalmú ételt - állítják kutatók.
Az Obesity című szaklapban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az éjszakai bagoly típusú egyének a legtöbb kalóriát este veszik magukhoz, és nagyobb valószínűséggel lesznek elhízottak, mint azok, akik korábban lefekszenek, és ezáltal a kalória nagy részét még este nyolc előtt fogyasztják el. A vizsgálatokból az is kiderült, hogy a későn fekvők nagyjából napi 250 kalóriával többet fogyasztanak, amiből igen sok a gyorséttermi étel, és viszonylag kevés a zöldség és a gyümölcs.
Az este nyolc óra után történő étkezés egyébként a lefekvés időpontjától és az alvás időtartalmától függetlenül jóval hizlalóbbnak mutatkozott, mint a korábban elfogyasztott táplálékok, annak ellenére, hogy kalóriatartalmuk nem változott. Ennek oka abban keresendő, hogy egy későbbi időpontban más hormonális és metabolikus hatásokat vált ki ugyanaz az élelmiszer, így az éjszakai evés eredményeként például jóval több zsír raktározódik el a szervezetünkben.
Az ideális testsúly érdekében érdemes a kalóriák nagy részét már vacsora előtt magunkhoz venni, és vacsora után már lehetőleg ne együnk semmit. Ha mégsem bírjuk legyőzni éhségünket, este már csak maximum 200 kalóriát engedjünk meg magunknak: némi gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát vagy egy darab alacsony zsírtartalmú sajtot.
Videó: HáziPatika.com