Ezt teszi az agyunkkal a cukor

Tudományos alapon megközelítve a cukorfogyasztás egyfajta "természetes jutalmazás" - hatásai az agynak élvezetesek, ezért újra és újra meg akarjuk ismételni.

Az evolúció során kifejlődött az agyunkban egy úgynevezett mezolimbikus pálya - egy rendszer, amely az élvezetes dolgokat - mint az evés, a cukorfogyasztás vagy a szexuális aktivitások - dekódolja. Ha valami kellemes dolgot csinálunk, a frontális lebenyünk olyan hormonokat termel, melyek a testünkben jó érzést keltenek, és amik miatt megjegyezzük azt, ami örömet szerzett nekünk.

Bizonyított tény, hogy a cukor függőséget okoz, cukor agyműködés függőség cukorfüggőség cukorfogyasztás édesség csokoládé
A cukor bizony függőséget okoz

A különböző ételek nem egyformán váltják ki ezt a hatást - leginkább az édes ízekre reagálunk örömmel, mert a mezolimbikus pálya az evolúció során az édes dolgokkal kapcsolatban jelezte legtöbbször, hogy ezek egészséges szénhidrátforrást biztosítanak a testünknek. Például amikor az őseink bogyókat gyűjtögettek, a savanyú íz azt jelezte neki, hogy "még nem érett", míg a keserű azt, hogy "vigyázat, mérgező".

Manapság persze már nem csak a gyümölcsök jelentik számunkra az édességet, sőt, egyre több cukrot fogyasztunk, melynek világszerte mutatkoznak a negatív egészségügyi hatásai. Az ételekben lévő hozzáadott cukor sokszor szinte észre sem vehető, viszont kutatásokkal igazolható, hogy függőséget okoz , ezért érdemes átgondolni a fogyasztási szokásainkat. Ha úgy döntünk, hogy teljesen elhagyjuk a cukrot, akkor könnyen megeshet, hogy hasonló dolgokat élünk át, mint azok, akik valamilyen kábítószerről próbálnak leszokni - ezt patkányokon végzett kísérletekkel is igazolták.

A patkányok 12 órán át nem kaptak enni, majd újabb 12 órán át cukros és normál táplálékot is adtak nekik. Egy hónapig táplálták őket ilyen módon - ennyi idő után már mutatkoztak rajtuk a függőség jelei. Sokkal többet ettek a cukros tápból, mint a normálból, a 12 órás ételmegvonás alatt pedig levertség és depresszió tüneteit mutatták.

Függőséget okoz a cukor - állítja cikkében egy tengerentúli szakértő. Állatkísérletek már igazolták az állításait, de embereken még nem tesztelték a jelenséget. Mindeddig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cukor, akárcsak a drogok, elárasztja az agyat dopaminnal, ami hosszú távon azt a hatást vonja maga után, hogy egyre több és több cukorra lesz szükségünk ahhoz, hogy aktiváljuk a dopaminreceptorokat - azaz jól érezzük magunkat. Az agyunk hozzászokik a cukorhoz, és mindig egyre nagyobb mennyiséget akarunk. A cukormegvonás pedig - különösen az elején - levertté tehet minket, hangulatingadozással, szédüléssel is járhat. Hogy pontosan mennyi időbe telik "leszokni" a cukorról annyira, hogy ne érezzük a mellékhatásokat, mindenkinél egyénre szabott. Mindenesetre, ha a teljes elhagyását nem is választjuk, a mennyiséget mindenképpen érdemes csökkenteni egészségünk érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.