Ezt teszik a legtöbben a talált tárcával

A becsületesség sem a szegényeknek kedvez: nagyobb eséllyel kerül vissza a gazdájához az a pénztárca, amelyikben több pénz van.

Mit tennénk, ha az utcán sétálva egyszer csak egy gazdátlanul heverő pénztárcát pillantanánk meg a földön? Sokakkal megesett már hasonló történet, a becsület azonban nem minden esetben kerekedett felül a kapzsiságon. Kutatók a közelmúltban az eddigi legnagyszabásúbb kísérletet végezték el a témában, hogy rájöjjenek, milyen arányban juttatják vissza az elkallódott tárcát a tulajdonosaiknak egyes országokban. Meglepő eredmények születtek!

A lopáskényszer okai A kleptomániás személyek olyan dolgokat is ellopnak, amelyekre nincs szükségük. Tetteik célja a kielégülés, a stressz- és szorongáscsökkentés. A kényszeres viselkedésről bővebben ide kattintva olvashat.

Ezek a legbecsületesebb országok

A 40 országot érintő szociális kísérletben összesen 17 ezer "csalipénztárcát" szórtak szét, jellemzően nagyvárosok frekventált részein: múzeumok, bankok, közterek közelében. Némelyikben semmi pénz nem volt, míg a többiben kisebb vagy nagyobb pénzösszeget rejtettek el. Volt benne még egy bevásárlólista is, illetve néhány irat a tulajdonos személyes adataival és telefonszámával. Városonként átlagosan 400 megfigyelést végeztek a szakemberek, akik előzetesen azt tippelték, hogy a tárcák nagyobb részét zsebre teszi valamelyik járókelő. Az eredmények szerint azonban a lakosság meglepően becsületesnek bizonyult.

Mit kezdenénk egy utcán talált pénztárcával? Fotó: 123rf
Mit kezdenénk egy utcán talált pénztárcával? Fotó: 123rf

Érdekes módon a legkisebb arányban az üres pénztárcákat akarták visszaadni, csupán 40 százalékuk jelentkezett vele. A kisebb címleteket tartalmazó csalitárcákat 51 százalékban szolgáltatták volna vissza, viszont a nagyobb összegűeket már 72 százalékban próbálták visszajuttatni. Az országok között is nagy különbség volt a becsületesség terén: élen végeztek a dánok, svédek és új-zélandiak, míg Kína, Peru, Kazahsztán és Kenya városaiban 8-20 százalékban próbálták csak visszajuttatni a tárcát az eredeti tulajdonosnak. Meglepő módon a Vatikán végzett a lista végén: egyetlen itt "elejtett" tárcát sem próbáltak visszajuttatni. Magyarországot sajnos nem említi a kutatás.

A pénztárcák egy részébe egy kulcsot is elrejtettek, amellyel a járókelők önzetlenségét tették próbára: egy kulcs ugyanis a megtalálónak semmi értékkel nem bír, az eredeti tulajdonos számára azonban fontos lehet. Ezeket a pénztárcákat nagyobb arányban próbálták visszajuttatni az eredmények szerint. A kulcsot igen, pénzt azonban nem tartalmazó tárcákat egyébként Svájcban adták le a legnagyobb arányban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Guardian

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra