A 61 alany részvételével végzett szűk körű vizsgálatban kanadai kutatók kimutatták, hogy körülbelül napi három kávénak megfelelő koffein szedése javította a motoros tüneteket, például a lassú mozgást és a merevséget. Érdekes módon a koffein nem javította jelentősen a Parkinson-kór gyakori tünetének számító nappali álmosságot.
A kutatást vezető Dr. Ronald Postuma, a montreali McGill Egyetem neurológusa elmondta, a koffein valóban felhasználható a Parkinson-kór kezelésében. Bár az álmosságot illetően nem tapasztaltak jelentős javulást, a legerőteljesebb pozitív hatást a motoros tünetekre vonatkozóan mutatták ki. A vizsgálati alanyok jobban érezték magukat, és energikusabbá váltak.
A augusztusi számában megjelent tanulmányhoz a Parkinson-kóros betegek felét véletlenszerűen koffeinkezelésre, a másik felét placebo kezelésre utalták. Csak olyan személyeket vettek be a kísérletbe, akik legfeljebb napi 200 milligramm koffeint fogyasztottak (kb. két csésze kávé), és nem szenvedhettek szívritmuszavarban, kezeletlen magas vérnyomásban vagy aktív fekélyben.
A kísérlet első három hetében naponta kétszer 100 mg koffeint kaptak, a második három hétben pedig a dózist napi kétszer 200 mg-ra emelték.
Az Epworth álmossági teszt segítségével kimutatták, hogy bár a koffein valamelyest csökkentette a nappali álmosságot, ez a mérséklődés nem számított szignifikánsnak. A motoros funkciókat az Egységes Parkinson-kór Értékelő Skálával mérték. Ebben a tesztben mérsékelt, 5 pontos javulást tapasztaltak. A kezelt csoportban ezen kívül a mozgássebességében és a merevség mértékében is javulást mutattak ki a placebo csoporthoz viszonyítva.
Postuma szerint az eredmény azért is jó hír, mert a koffein rendkívül biztonságos és nagyon jól tolerálható. Ha tehát valaki azért nem mert kávét inni, mert azt hitte, hogy káros, bátran ihat. Ha valaki álmos napközben, nyugodtan kipróbálhatja. Ha azonban valaki kontrollálatlan magas vérnyomásban vagy aktív fekélyben szenved, beszéljen orvosával a koffeinfogyasztásról.