Az agy két legrejtélyesebb régiójának is kiderült a titka. A Gladstone Intézet új kutatásai ugyanis felfedeztek egy speciális idegi áramkört, amely a járásért felelős, és megállapították, hogy a Parkinson-kór esetében az áramkör bemenete megszakad. Ez az oka, hogy a járás a legnagyobb kihívássá válik a Parkinson-kóros emberek számára.
A betegség kimeríti a dopaminkészleteket a bazális ganglionokban, egy fontos agyi régióban, amely részt vesz az alapvető viselkedés, így a mozgás, a tanulás, a jutalmazás és a motiváció folyamataiban.
A Neuron folyóiratban megjelent cikk szerint, az Anatol Kreitzer vezette tudóscsapat a Gladstone-ban, felfedezte, hogy a dopaminszint csökkenése félrekommunikálást okoz a bazális ganglionok és a másik régió, az úgynevezett talamusz között. Az utóbbi agyi terület gondoskodik a szenzoros információk bekapcsolásáról az agyba.
Ez a rossz kommunikáció az inger bejutásának elvesztését eredményezi a talamusz „indulj” útvonalán, s ezzel megzavarja mozgást. Parkinson-kóros egereken blokkolva a kapcsolatot a két régió között, visszafordították az egyensúlytalanságot a „stop” és az „indulj” utak között, s ezzel egyben helyreállították a normális viselkedést is.
„Ez a tanulmány erős bizonyíték a mechanizmusra, amelyben a stop-útvonal az indulj-útvonal fölé kerekedik a Parkinson-kór esetében. Az eredményeink bevonják a betegség kifejlődésének vizsgálatába a talamuszt, azaz egy olyan agyi területet, amely viszonylag kevés figyelmet kapott a Parkinson-kutatások során" – közölte a tanulmány vezető szerzője, Philip Parker.
„Számos tanulmány célzott rá, hogy a Parkinson-kór kezelésében szerepet kellene kapnia a talamusz mély agyi stimulációjának, de az agyi régió szerepe a betegségben nem volt megalapozott. Az eredményeink végre tiszta képet adnak arról, hogy a talamusz hogyan teheti kiegyesúlyozatlanná az idegpályákat, és nyomhatja el a mozgást ebben az állapotban” – tette hozzá Dr. Kreitzer.
Forrás: News Wise