A tudósok régóta kíváncsiak arra, vajon történelmünk során mindig is a jobbkezesség volt-e a domináns az emberi fajban, ezért számos őskori szerszámot, történelem előtti műalkotást és emberi csontot vettek górcső alá, de ezekkel a módszerekkel nem kaptak egyértelmű választ kérdéseikre.
David Frayer professzor, a Kansas Egyetem antropológusa azonban horvát, olasz, illetve spanyol munkatársaival új módszerhez folyamodott, és a foszíliákban megmaradt metszőfogakon található kopások vizsgálatával bizonyította be, hogy a jobbkezesség több mint 500 000 évre nyúlik vissza az emberi történelemben. Felfedezéseiket az angol Laterality című folyóiratban jelentették meg.
Frayer szerint a kutatás abban segíthet, hogy megértsük őseink beszédkészségét, hiszen a beszédközpont az agy bal féltekéjében található, amely a test jobb oldalát irányítja, vagyis a jobbkezesség és a beszédkészség között szoros kapcsolat van. "Az egybeesés a jobbkezesség mai és félmillió évvel ezelőtti aránya között arra utal, hogy az emberi agy oldaldominanciája már legalább akkor kialakult és azóta sem változott" - összegezte megfigyeléseit a professzor.
Képgaléria: HáziPatika.com