A gyulladásos bélbetegségeknek alapvetően két formája van: a Crohn-betegség, mely mind a vékony-, mind a vastagbelet érintheti, valamint a colitis ulcerosa, mely főként a vastagbél területére lokalizálódik. Míg a Crohn-betegség a bélfal teljes vastagságát érinti, addig a colitis ulcerosa csak a felső réteget. A gyulladásos bélbetegségek kialakulását nem ismerjük pontosan, azonban az autoimmun háttér (vagyis amikor az immunrendszer a saját szövetek ellen fordul) mindkét formában valószínűsíthető.
A tudósok egyetértenek abban, hogy autoimmun betegségek egyre növekvő számáért az egészségügy javulása tehető felelőssé, ugyanis a ma gyermekei már nem találkoznak azokkal a fertőzésekkel, mint az évtizedekkel ezelőtt élők, emiatt az immunrendszer nincs annyira "edzésben". Az 1990-es években Dr. Joel Weinstock (Iowai Egyetem, Tufts Egyetem) és munkatársai a fejlődő országokban vizsgálták a bélférgeket pusztító terápia hatását: megállapították, hogy a vizsgált területeken a sikeres terápia után évekkel megemelkedett a gyulladásos bélbetegségek előfordulási aránya. Az Egyesült Államokban jelenleg egymillió ember érintett, a fő tünetek hasmenésből, görcsös hasi fájdalomból, és véres székletből állnak.
Weinstock és munkatársai állatkísérleteket követően négy Crohn-betegségben, és két colitis ulcerosában szenvedőn próbálták ki a Trichuris suis nevű féregfertőzés hatását: az alanyok féregpetével fertőzött folyadékot fogyasztottak - a szóban forgó féreg disznókat betegít meg, az állattartók gyakran fertőződnek, de emberi szervezetben nem okoz betegséget. Az alanyok közül öt esetben teljesen visszafejlődött a betegség, egy esetben részleges javulás volt tapasztalható. Az ezt követően végzett klinikai vizsgálatok során 29 Crohn-betegből 23 reagált pozitívan a kezelésre, míg colitis ulcerosa esetén az arány 30-ból 13 volt.
P'ng Loke parazitológus 2006-ban a San Franciscoi Egyetem ösztöndíjas munkatársa volt, amikor egy fiatal férfi kereste meg. A férfi súlyos colitis ulcerosában szenvedett, melyen semmilyen ismert gyógyszer nem enyhített. A férfi kapcsolatba lépett egy thaiföldi féregkutatóval, és a Trichuris trichiura nevű féregből kért mintát. A Trichuris trichiura a Trichuris suishoz képest jóval lassabban ürül ki az emberi szervezetből. A roppant intelligens fiatalember önmagán kísérletezve felhasználta a kapott anyagot, és a colitise - legalábbis időlegesen - meggyógyult. Persze nagy kérdés maradt, hogy mi fog történni a folyamat esetleges kiújulása esetén.
Loke és munkatársai, akik az esetről a Science Translational Medicine hasábjain számoltak be - kimutatták, hogy a kezelés következtében csökkent a CD4-pozitív fehérvérsejtek száma, melyek az interleukin-17 nevű gyulladásos fehérjét termelik, és túlsúlyba kerültek az interleukin-22-t termelő sejtek - ez a fehérje inkább a gyógyulási folyamatokat szabályozza.
Ennek ellenére a tudósok mégsem ajánlják a Trichuris trichiura használatát, ugyanis akár súlyos bélfertőzést is okozhat, és a fiatalember szerencsésnek mondhatja magát, hogy szövődmények nélkül megúszta. Mindenesetre a tudósok tovább folytatják a vizsgálatokat a Trichuris trichiurával.
Forrás: Medipress hírszolgálat