Egyáltalán nem újdonság, hogy a papír baktériumokat terjeszthet: más kutatások már kimutatták, milyen szennyezett lehet a papírpénz. A mostani kutatásból azonban az derül ki, hogy a kórházaknak nagyon komolyan kell venniük a papír útján terjedő baktériumokat, mert a kórokozók rendkívül könnyen terjednek át az emberi kézről a papírral.
Az American Journal of Nursing folyóiratban megjelent kísérletben német kutatók négy gyakori baktériummal fertőztek meg papírlapokat. Kiderült, hogy a baktériumok legalább 72 óráig életben maradnak a papíron, és egy héttel később még mindig ki lehet tenyészteni azokat a papírról. A baktériumok könnyen átkerülnek a papírról emberi kézre, illetve vissza.
"Szennyeződés után a papírt nehéz fertőtleníteni, mert más élettelen felületektől eltérően nem lehet vegyi módszerrel fertőtleníteni" - írják a kutatók. Ez azt jelenti, hogy csak a jó öreg kézmosás segíthet. Ezen kívül egyre több kórház vált át az elektronikus nyilvántartásra, bár ez esetben a billentyűzetet és a képernyőket rendszeresen fertőtleníteni kell.
Egyes kórházakban még egy módszert alkalmaznak: maguk a betegek jelentik az utolsó védelmi vonalat. A betegeknek néhány intézményben azt tanácsolják, hogy kérdezzék meg minden látogatójuktól, mostak-e kezet. Súlyos betegségből ugyanis nehéz felépülni anélkül, hogy odafigyelnénk a kórokozók távol tartására.