"Fiatal és idős egereket kezeltünk 28 napon át alacsony dózisú THC-val , a kannabisz fő hatóanyagával, és vizsgáltuk az állatok tanuló- és emlékezőképességét hetekkel a kezelés befejezése után. Az idős egerek teljesítménye az összes tesztben olyan jelentősen javult, hogy hasonló eredményeket értek el, mint a fiatal állatok" - mondta el a HVG-nek Bilkei-Gorzó András, a Bonni Egyetem docense, a megjelent tanulmány egyik szerzője. Hozzátette, eközben a fiatal állatokra ugyanaz a THC-kezelés éppen ellenkezőleg hatott.
Mivel az öregedési folyamatok alapjában véve azonosak az emberekben és az egerekben, továbbá a THC is hasonló hatásokkal jár, ezért a kutatók úgy vélik, hogy a kannabisz az idős emberek szellemi képességeit is oly módon javíthatja, ahogy a rágcsálókét. Észak-Rajna-Vesztfália tartománya a klinikai vizsgálatokhoz 2 millió eurót biztosít, és Bilkei-Gorzó András szerint az év végén el is indulhatnak majd a kísérletek.
Ami a legalizálást illeti, a szakember szerint természetesen külön kell választani a marihuána használatát élvezeti szerként az orvosi célú felhasználástól. "A kannabisz csökkenti a szorongást, a fájdalomérzetet, az epilepsziás rohamok gyakoriságát, és növeli az étvágyat, ami több betegség esetében fontos terápiás szerré teszi. Talán kevesen tudják, de függőségre hajlamosító hatása sokkal kisebb, mint a legálisan kapható alkoholé vagy nikotiné" - fogalmazott az interjúban az egyetemi docens, aki szerint a kannabiszfogyasztás szabályozásának kialakítása során mind a pozitív, mind a negatív hatásait figyelembe kell venni.