"Összefüggést találtunk a fogmosás gyakorisága és a szívbetegségek előfordulása között, azonban az ok-okozati viszonyt nem sikerült igazolnunk" - monta el Richard Watt, a londoni University College epidemiológusa, a tanulmány társszerzője. "További vizsgálatokra van szükség annak bizonyítására, hogy a javuló szájhigiéné valóban befolyásolja-e a szív-érrendszeri betegségek kockázatát."
Korábbi vizsgálatok már kapcsolatot tártak fel a fogínybetegségek és a szív-érrendszeri kockázat között, előbbi 19 százalékkal növeli meg utóbbi valószínűségét. Az új tanulmány szerint ez a 65 év alattiak esetében 44 százalék is lehet. A legvalószínűbb bűnös a fogínybetegséggel együtt járó gyulladás, amely a szervezetben elterjedve elősegítheti az artériák falában a plakkok kialakulását.
Watt és munkatársai közel 12 ezer, Skóciában élő embert kérdeztek ki fogmosási szokásaikról. Átlagosan nyolc évnyi nyomon követés során kiderült, hogy a fogat csak ritkán vagy soha nem mosó emberek között a szívroham, a stroke és más események kockázata 70 százalékkal emelkedett azokhoz képest, akik naponta kétszer mostak fogat.
Az első csoportban magasabb volt a gyulladás egyik markere, a C-reaktív protein szintje is. Általánosságban azonban a megkérdezettek szájhigiénéje megfelelő volt, közel kétharmaduk félévente felkereste fogorvosát és háromnegyedük mosott fogat naponta kétszer.
"Az egészséges életmódhoz a dohányzásról való leszokás, a helyes táplálkozás és a testmozgás mellett a megfelelő szájápolás is hozzátartozik, erről azonban gyakran megfeledkezünk" – mondja Dr. Suzanne Steinbaum, a New York-i Lenox Hill Kórház kardiológusa, az Amerikai Szív Szövetség (AHA) szóvivője. "Nagyon fontos megtanulni a helyes fogmosás technikáját, mivel ezzel hosszútávon csökkenthető a gyulladás szintje."
Forrás: Medipress hírszolgálat