Fogpótlás vizelet segítségével?

A kutatók egy meglehetősen valószínűtlen forrásból, emberi vizeletből hoztak létre kezdetleges fogakat.

A szaklapban megjelent tanulmány eredményei azt bizonyítják, hogy a vizeletet fel lehet használni olyan őssejtek forrásaként, amelyek képesek továbbfejlődni apró fogszerű struktúrákká. A kínai kutatócsoport azt reméli, hogy a módszert a jövőben fel lehet majd használni a fogpótlásban.

A Guangzhou Biomedikai és Egészségügyi Intézet munkatársai a vizeletet használták kiindulópontként. Laboratóriumban összegyűjtötték azokat a sejteket, például a szervezet húgyutait borító nyálkahártya sejtjeit, amelyeket a szervezet normális körülmények között kiürít. Ezeket az összegyűjtött sejteket aztán rávették, hogy alakuljanak át őssejtekké. E sejtek és egy egérből kinyert egyéb anyagok keverékét aztán beültették az állatokba.

A kutatók arról számoltak be, hogy három hét múlva a sejtcsoport egy fogra kezdett hasonlítani. A fogszerű struktúra fog pulpát, dentint, fogzománc helyet és zománcszervet tartalmazott. Igaz, ez a fog nem volt olyan kemény, mint a természetes fogak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez az eredmény nem vezet rögtön új fogászati eljárásokhoz, de azt remélik, hogy a további kutatásoknak köszönhetően egy szép napon valóra válthatják az emberi fog teljes regenerálásának álmát.

Chris Mason, a University College London őssejtkutatója szerint azonban a vizelet a lehető legrosszabb kiindulópont. "Ez az egyik legrosszabb forrás, mert először is nagyon kevés sejtet tartalmaz, másrészt nagyon kis valószínűséggel lehet ezeket őssejtekké alakítani" - mondta. "Ráadásul magasabb a bakteriális fertőzések veszélye is, mint más forrásokból származó sejtek esetében."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.