Bár a marihuána termesztését és felhasználását a legtöbb országban jelenleg is tiltják, a növény jóval értékesebb annál, hogy egyszerű, kábító hatású szerként tekintsenek rá. A magas CBD (kannabidiol) tartalmú orvosi marihuánában nincs pszichoaktív hatóanyag, mégis életmentő terápiás szereket lehet készíteni belőle, amelyek áttörést jelenthetnek bizonyos betegségek kezelésében. Jelenleg azonban a kutatásokat jelentősen megnehezítik a növény iránt táplált ellenérzések - írja az Index .
Gyógy- vagy kábítószer?
A marihuánában körülbelül hatvanféle kannabinoid - a kannabinoid receptorokra ható vegyület - található. Akik csak a kellemes kábulat miatt szívnak füvet, a THC miatt teszik: ennek van ugyanis tudatmódosító hatása. A THC is reakcióba lép a szervezet megfelelő receptoraival, akárcsak a CBD, de ez utóbbi nem pszichoaktív vegyület. Vagyis ettől a fűtől nem lehet elkábulni, de életmentő gyógyszer készülhet belőle.
Segített például az Egyesült Államokban élő Jackson Leydenen is. A Washington Post beszámolója szerint Leyden nyolcéves korától súlyos epilepsziás rohamoktól szenvedett. A következő években a rohamok egyre gyakoribbá váltak: havonta közel kétszázon esett át, ami miatt az iskolából is ki kellett venni. Szülei sokféle kezeléssel próbálkoztak látszólag eredménytelenül, végül egy cseppfolyós, spray formájában beadagolható kannabinoid-kivonat mellett döntöttek. Miután használni kezdte, Leyden rohamainak száma nagyságrendekkel csökkent: hetente egy-két alkalommal jelentkeztek csak, és enyhébb lefolyásúak is lettek. A gyógyhatású marihuánának köszönhetően a most 13 éves gyerek újra teljes életet élhet, járhat iskolába, sportolhat és kirándulhat.
Ez a példa is igazolja, hogy a marihuána igen potens gyógyhatású szer, viszont könnyű visszaélni vele. Csakhogy a marihuána, amit Leyden kapott, különleges fajta: igen magas a kannabidiol-tartalma (CBD), viszont alig van benne tetrahidro-kannabinol (THC), ami a marihuána pszichoaktív komponense. Elsősorban nem érezhető, hanem kimutatható hatása van: szorongáscsökkentő, görcsoldó, csökkenti a hányingert és az émelygést, javítja az alvás minőségét, és még a rákos sejtek elburjánzását is gátolja. Jól kezelhető vele például a fent is említett gyerekkori epilepszia, illetve pozitív eredménnyel tesztelték cukorbetegség és autoimmun betegségek modelljeiben is. Gyulladásgátló hatását is kimutatták - míg más tanulmányok szerint skizofrénia, szorongás, illetve szív- és érrendszeri zavarok kezelésére is alkalmas lehetne.
A kutatásokat azonban etikai és jogi akadályok is hátráltatják, ugyanis illegális kábítószerről van szó, amelynek kutatása szigorú törvényi szabályozás mellett zajlik. Ráadásul a legális amerikai drogpiacon is teljes a káosz a szert illetően. A gyógyszergyártó cégek, a kutatócsoportok és a törvényhozás a törvény betűjét betartva finomhangolják a leghatékonyabb orvosi marihuánát, de a kínálati piacon ez nem annyira látszik meg.
Az USA-ban rengeteg legálisan működő elosztó (dispensory) van, csakhogy a könnyen beszerezhető fűfajtákat nem ellenőrzik olyan szigorúan, mint a klinikai vizsgálatokat. Emiatt pedig a terjesztőknek gyakran fogalmuk sincs, hogy mit árulnak. A felelőtlen termesztés miatt ráadásul tíz év alatt duplájára nőtt a marihuánában a THC mennyisége, ami miatt a fű egyes fogyasztóknál kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) mellékhatásokat okoz.