Az eszköz, melyet a beteg mirigybe vezetnek, magas hőmérséklet segítségével elpusztítja a ráksejteket, azonban érintetlenül hagyja az azt körbevevő egészséges állományt. Mivel a vékony tű csak a beteg prosztatára van hatással, drasztikusan lecsökkennek az olyan mellékhatások, mint az impotencia és az emlőrák és veserák kezelésére.
A prosztatarák egyike a leggyakoribb, férfiakat érintő daganatos betegségeknek: Nagy-Britanniában évente 40 ezer új esetet diagnosztizálnak, és 10 ezer halálesetet tartanak számon. A kezelés sokrétű, attól függ, hogy a rák a mirigyen belül marad, vagy meghaladja a prosztatát és más szerveket is érint-e. Lokális daganat esetén lehet kivárásra játszani, de az agresszív esetekben a prosztata teljes eltávolítása lehet célravezető. Azonban a procedúra számos mellékhatással járhat, ugyanis a környező vegetatív idegek sérülése szabályozási zavarokat vonhat maga után.
Emiatt az érdeklődés egyre inkább a magas energiájú hullámok felé fordul. A nagy intenzitású, fókuszált ultrahang hanghullámok segítségével pusztítja el a rákos sejteket. A radio-frekvenciás abláció során tűszerű elektródákkal állítják elő a daganatszövetet roncsoló elektromosságot. Ez utóbbi módszert fejlesztő Raj Persad professzor és munkacsoportja szerint a technika tagadhatatlan előnyökkel rendelkezik az ultrahangos eljárással szemben. A tűt közvetlenül a beteg régióba helyezik, ugyanakkor az ultrahang nem képes behatolni a mélyebb szövetekbe, így nem alkalmazható nagyméretű prosztata kezelésében. Ráadásul a prosztatakövek jelenléte is korlátozza az alkalmazást.
A módszer jelenleg kipróbálás alatt van, 60 alacsony stádiumú (mirigyen nem túlterjedő daganattal rendelkező) prosztatarákos férfit fognak alávetni. A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzik, a tűt a gát bőrén keresztül, a végbél és a here között vezetik fel képalkotó (CT vagy MRI) ellenőrzése mellett. Az operáció egy órán keresztül tart, és az eszköz 20 Watt teljesítményt ad le.
Mindazonáltal várhatóan nem mindegyik tumor lesz alkalmas a beavatkozásra: az extrém agresszív, nagy kockázatot jelentő daganatok kezelése nem lehetséges ily módon.