Ha a szarvasmarhák vizelete összekeveredik a trágyával, abból ammónia, majd később dinitrogén-oxid keletkezik. Ez utóbbi egyike az üvegházhatású gázoknak , tehát hozzájárul a klímaváltozás felgyorsításához. Erre a problémára nyújthat megoldást a CowToilet, vagyis a tehénvizelde.
Hét tehén már magától elmegy vécére
A tehénvizeldét egy agrárinnovációval foglalkozó vállalkozó, Henk Hanskamp cége találta fel. A találmányt már egy helyi innovációs díjjal is elismerték, kereskedelmi forgalomba viszont várhatóan csak 2020-ban kerül, további finomhangolásokat követően.
A CowToilet lényege, hogy összegyűjti a szarvasmarhák vizeletét, így az nem tud összekeveredni a trágyával, és nem keletkezik miatta még több üvegházhatású gáz. Mivel egy szarvasmarha napi 15-20 liter vizeletet termel, a tehénvizelde fontos találmánynak számít a klímaváltozásra nézve. "Ez a megoldás a forrásnál ragadja meg a problémát" - véli a vállalkozó. A fejlesztők szerint az állatok idővel megszokják majd a WC-használatot. A tesztfarmon 58 tehénből 7 már magától is, minden ösztökélés nélkül a vizeldében végzi el a dolgát.
Így működik a tehénvécé
A tehénvécét egy marhaboxban szerelik fel, az állatok farának magasságában. A teheneket takarmánnyal csalogatják a boxba, ahol a granulátum elfogyasztása után egy robot az állatok tőgyénél egy idegszálat ingerelve vizelésre készteti őket.
A marhavizelde bevezetésével tisztábbak, szárazabbak lesznek az istállók, így a marhák patái is egészségesebbek maradnak - hívta fel a figyelmet az újítás járulékos hasznára Jan Velema állatorvos, aki részt vesz a tesztelésben.