Génpajzs véd az időskori elbutulástól

Az emberi faj úgy fejlődött, hogy vannak olyan génvariánsai, amelyek az idősebbeknek védelmet nyújtanak a mentális hanyatlás ellen - állítja egy új kutatás.

„Váratlanul fedeztük fel, hogy az embernek vannak olyan génvariánsai, amelyek megvédik az időseket a demenciától ” – jelentette ki a kutatás társvezetője, Ajit Varki, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvostudományi Iskolájának professzora az eredményeket ismertető egyetemi közleményben.

A kutató úgy véli, hogy ennek a genetikus védelemnek evolúciós okai vannak. Azok a közösségek ugyanis erősebbek lehettek, amelyek képesek voltak megőrizni és hasznosítani az idős emberek tapasztalatait. A demenciát késleltethette vagy megakadályozhatta az is, hogy az idősek az erőforrásaikat maguk voltak kénytelen megszerezni távol azoktól a fiataloktól, akik gondoskodhattak volna róluk.

Fél az időskori mentális hanyatlástól? - Most öt olyan tippet ismerhet meg, amelyek betartása közel 30 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát. Kattintson! A gerincesek között az emberek és egyes bálnák jelentenek kivételt a szabály alól, hogy azok az egyedek, amelyek már nem képesek a reprodukcióra, elpusztulnak. Ez azt jelenti, hogy az idősebb emberek átadhatják a fontos ismereteiket, és segíthetik különböző feladatokban, mint az unokák gondozói – mondják a kutatók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az időseket megvédheti a demenciától a gondoskodó gén

Varki és munkatársai azt találták, hogy az Alzheimer-kór ellen védő CD33 gén variáns szintje az emberekben négyszer magasabb, mint a csimpánzokban. Azt is megállapították, hogy az APOE2 és az APOE3 génvariánsok valószínűleg olyan módon fejlődtek, hogy védenek a demencia ellen.

„Amikor az idős embereket magukba zárja a demencia, a közösség nem csak a bölcsesség, a felhalmozott tudás és a kultúra fontos forrásait veszítik el. Az idősek enyhe kognitív visszaesése a még meglévő befolyásos pozíciójuk miatt árthat a társadalmi csoportoknak azzal, hogy a hibás döntéseket hoznak" – mondta a tanulmány társvezetője, Pascal Gagneux.

Kifejtette, a tanulmány nem bizonyítja közvetlenül, hogy ezek a tényezők részt vettek a CD33, az APOE és más védelmet nyújtó génváltozatok kiválasztódásában, de ennek a lehetőségét nagyon is meg kell fontolni. Végtére is a generációk közötti gondoskodás és az információcsere fontos tényező a fiatal rokonok, utódok túlélésében.

Forrás: Health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra