„Váratlanul fedeztük fel, hogy az embernek vannak olyan génvariánsai, amelyek megvédik az időseket a demenciától ” – jelentette ki a kutatás társvezetője, Ajit Varki, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvostudományi Iskolájának professzora az eredményeket ismertető egyetemi közleményben.
A kutató úgy véli, hogy ennek a genetikus védelemnek evolúciós okai vannak. Azok a közösségek ugyanis erősebbek lehettek, amelyek képesek voltak megőrizni és hasznosítani az idős emberek tapasztalatait. A demenciát késleltethette vagy megakadályozhatta az is, hogy az idősek az erőforrásaikat maguk voltak kénytelen megszerezni távol azoktól a fiataloktól, akik gondoskodhattak volna róluk.
Varki és munkatársai azt találták, hogy az Alzheimer-kór ellen védő CD33 gén variáns szintje az emberekben négyszer magasabb, mint a csimpánzokban. Azt is megállapították, hogy az APOE2 és az APOE3 génvariánsok valószínűleg olyan módon fejlődtek, hogy védenek a demencia ellen.
„Amikor az idős embereket magukba zárja a demencia, a közösség nem csak a bölcsesség, a felhalmozott tudás és a kultúra fontos forrásait veszítik el. Az idősek enyhe kognitív visszaesése a még meglévő befolyásos pozíciójuk miatt árthat a társadalmi csoportoknak azzal, hogy a hibás döntéseket hoznak" – mondta a tanulmány társvezetője, Pascal Gagneux.
Kifejtette, a tanulmány nem bizonyítja közvetlenül, hogy ezek a tényezők részt vettek a CD33, az APOE és más védelmet nyújtó génváltozatok kiválasztódásában, de ennek a lehetőségét nagyon is meg kell fontolni. Végtére is a generációk közötti gondoskodás és az információcsere fontos tényező a fiatal rokonok, utódok túlélésében.
Forrás: Health.com