Az utóbbi időben egyes magazinokban olyan cikkek jelentek meg, amelyek azt sugalmazzák: a rákkezelés bevált módszerei, gyógyszerei valójában feleslegesek és hatástalanok, csak a pénzről szólnak. Erre reagál friss bejegyzésében a Ködpiszkáló blog , hangsúlyozva: tudjuk, hogy a megelőzés fontos, de ez nem zárja ki azt, hogy a kezelés is az legyen.
Hozzáteszik: a rák több tényező eredménye, a környezeti (pl. életmóddal, étkezéssel korrigálható) tényezőkön kívül a genetikai adottságok is lényegesek. "A megelőzés lehetőségeinek feltárása - a cikk sugalmazásával ellentétben - intenzíven kutatott terület, de ha valaki beteg, azon nem ez, hanem a hatásos kezelés segíthet. Azt pedig, hogy ki a sarlatán, nem a szavak, hanem az eredmények (hiánya) dönti el" - fogalmaz a blogbejegyzés.
A blog által támadott cikk szerint hazugság például, hogy a kemoterápia hatásos kezelés lenne, állításuk szerint a páciensek 98 százalékánál hatástalan. A Ködpiszkáló szakértői szerint amellett, hogy ez az adat nem tűnik reálisnak, leírják: a kemoterápiás szerek hatása azon alapul, hogy mérgezőbbek a daganatsejtekre, mint az egészségesekre, ezért ha jó szert választanak, a daganat elpusztul. A hangsúly a szelektivitáson van: minél inkább legyen toxikus a tumorra és minél kevésbé a szervezetre. Az újabb gyógyszerek kifejlesztését ez a cél vezérli, mivel ez biztosíthat egyre hatásosabb és egyre kevesebb mellékhatással rendelkező kezelést.
"Sajnos, nem gyógyítható meg minden beteg, de a cikk állításaival ellentétben megfelelő kezelés esetén (a daganat típusától függően) a betegek egy része gyógyul, vagy túlélési ideje jelentősen hosszabb, mint kezelés nélkül. Egyébként meg kötelező kezelés nincs: a beteg bármit visszautasíthat, de még ha a kezelés mellett dönt, akkor sem feltétlenül csak a kemoterápia jöhet szóba (sok esetben a műtét vagy a sugárkezelés célravezetőbb)" - hangsúlyozza a Ködpiszkáló.