Az összefoglaló néven általában varázsgombaként emlegetett gombafajokban (leginkább a psylocibe nemzetségben) egy pszilocibin nevű pszichoaktív alkaloid található, amely hallucinogén hatású. A fogyasztásakor fellépő érzékelési állapot az úgynevezett éberségi meditációhoz hasonlít.
Boldogságérzetet okoz
A Zürichi Pszichiátriai Egyetemi Klinika (PUK) kutatóinak sikerült bizonyítaniuk, hogy a pszilocibin nemcsak boldogságérzetet okoz, hanem megakadályozza a hallucinogén anyagok használatakor fellépő negatív kísérőjelenségeket is. Normális esetben ugyanis a hallucinogén anyagok fogyasztásakor negatív érzetek térhetnek vissza újra és újra, de felléphetnek pszichés zavarok - például a depresszió - jellegzetes tünetei is.
A PUK öt napon át tartó vizsgálatában 40 önkéntes vett részt. A negyedik napon egy úgynevezett kettős vak tesztet végeztek: vagy egy adag pszilocibint , vagy placebót adtak a résztvevőknek - senki sem tudta, ki melyiket kapta. Különböző mérésekkel a tudósok kimutatták, hogy a meditáció növelte a pszilocibin pozitív hatásait, ugyanakkor az anyag ellensúlyozta a pszichedelikus élmény negatív aspektusait. Ráadásul még a vizsgálat után négy hónappal is pozitívabb pszichoszociális viselkedést mutattak azok a résztvevők, akik pszilobicint kaptak.
A Zürichi Pszichiátriai Egyetemi Klinika szerint eredményeik alapján a jövőben új terápiás módszereket dolgozhatnak ki, többek között a depresszió kezelésére.