A portál beszámol a Kaliforniai Egyetem kutatásáról, melyben 130 egészséges fiatal felnőtt agyát vizsgálták fMRI-vel. A vizsgált alanyoknak nyolc különböző feladaton kellett dolgozni, többek között szavakat felolvasni, pénzügyi döntéseket meghozni, adott jelre egy gombot megnyomni. A tudósok arra voltak kíváncsiak, ki tudják-e találni az fMRI felvétel segítségével, hogy annak készítésekor melyik feladaton dolgozott éppen a vizsgált személy. "80 százalékban sikerült - számol be a vizsgálat vezetője, Russell Poldrack, pszichológiaprofesszor. - Ha csak tippeltünk volna, mindez körülbelül 13 százalék eséllyel sikerült volna."
A kutatás, melynek eredményei a Psychological Science októberi számában fognak megjelenni, a gépi tanulás (machine learning) tudományterületének módszereit használta. Ezeket különböző cégek is előszeretettel alkalmazzák arra, hogy előző választások alapján bejósolják, mit fognak vásárolni az emberek.
Más idegtudományi vizsgálatok is használták már a módszert jó eredménnyel, de azokban először részletesen vizsgálták a résztvevők agyműködését. "A mi eredményeink arra utalnak, hogy az agy mindenkinél nagyon hasonlóan működik - fejti ki Poldrack. Az fMRI-vel sokat ki tudunk találni az agyról akkor is, ha először látjuk. Egyértelmű azonban, hogy a gondolatolvasástól még messze vagyunk - ha nyolc lehetőségből 80 százalékosan találjuk el a helyeset, több millió lehetséges gondolat közül nagyon kis esélyünk van kitalálni a megfelelőt."
Forrás: Medipress hírszolgálat