A modell segítségével az orvosok jobban felkészülhetnek a műtétre, hiszen pontosan megismerhetik az egyes betegek anatómiai sajátosságait. Idén ősszel a Bostoni Gyermekkórház hét szívsebésze vett részt a vizsgálatban, hogy értékeljék a modellek hasznosságát. Végül pozitív eredményekről számoltak be.
Az MRI képes adatokat szolgáltatni egy háromdimenziós tárgy keresztmetszetéről, így a szívet is le lehet ezzel a módszerrel tapogatni. De az eljárás fő problémája az úgynevezett számítógépes éleslátás, vagyis inkább annak hiánya. Bizonyos részletek (amelyek lehetnek nagyon fontosak is) nem rajzolódnak ki elég pontosan. Ezért a hagyományos MRI nem elég jó a műtétek precíz megtervezéséhez.
Korábban is próbálkoztak már nagyon precíz 3D MRI modellekkel, amelyek akár 200 vagy még több keresztmetszetből épültek fel. Ezek pontosak, de súlyos gondjuk, hogy 8 vagy 10 órát is eltarthat a felvételek elkészítése. Ez szinte kivitelezhetetlen a való életben, hiszen az intézmények nem tudnak ennyi időt fordítani egy páciens vizsgálatára.
Ezért a kutatók ezért a technológiai fejlesztés mellett döntöttek, s egy olyan algoritmust hoztak létre, amely viszonylag kevés keresztmetszetből is jó eredményt ad. Azt célozták meg, hogy 14 felvétellel elérjék annak 90 százalékos pontosságát, amit 200 metszet eredményez jelenleg, illetve 3 felvétel esetén 80 százalékos legyen az egyezés. A kutatókat is meglepte, hogy milyen sikeres lett az eljárás, amely így már csak egy óráig tart, s a szívmodell 3D nyomtatása is csak további néhány óra.
A kutatók szerint a rendszer már jó, de még korántsem tökéletes, a pontosságon még tovább javíthatnak, ha például több síkban készített metszeteket vetnek össze. De más variációk is javíthatnak még az algoritmuson.
Sitaram Emani, a Bostoni Gyermekkórház szívsebésze elmondta, hogy a 3D modellek szimulált műtétekre adnak lehetőséget, ezzel csökkenthető a vizsgálatra és a korrekcióra fordított idő. Előre megtervezhetik ugyanis, hogy milyen méretű és alakú lesz a beavatkozás a szöveteken, továbbá személyre szabott protézisek állíthatók elő, amelyek előnyei nyilvánvalóak.
Dr. Emani felhívta a figyelmet arra is, hogy a családdal való megbeszéléseket nagyon leegyszerűsítik ezek a modellek, hiszen a laikusok nincsenek tisztában az anatómiával . A modelleken pedig meg tudják mutatni, hogy milyen problémát kell kijavítaniuk. A paciensek és a hozzátartozók szerint is jobb érzés volt, hogy megérthették, mi miért fog történni a beavatkozás során.
Forrás: news.mit.edu